Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Speers Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

26.8%

202

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

19.9%

150

Christine

Donohue (Democrat)

22.3%

168

Judy

Olson (Republican)

9.8%

74

Mike

George (Republican)

9.3%

70

Anne

Covey (Republican)

8.1%

61

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

3.8%

29

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

64.2%

170

Emil

Giordano (Republican)

35.8%

95

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

68.1%

177

Paul

Lalley (Republican)

31.9%

83

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

36.5%

190

Harlan

Shober (Democrat)

24.8%

129

Diana Irey

Vaughan (Republican)

23.4%

122

Mike

McCormick (Republican)

15.4%

80

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

45.9%

128

Gene

Vittone (Republican)

54.1%

151

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

100%

216

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

59.6%

164

David A.

Borodaty (Republican)

40.4%

111

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

100%

209

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

66.7%

176

David D.

Tennent, III (Republican)

33.3%

88

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

253

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Council/Speers 3-4

CandidatePercentVotes

Brandan G.

Baker (Democrat)

40.5%

237

William R.

Krutz (Democrat)

30.3%

177

Richard J.

Daylong (Democrat)

27.7%

162

 

Write-In (No Party Specified)

1.5%

9

Constable/Speers 1-6

CandidatePercentVotes

Jay B.

Oppenheim (Democrat)

99.1%

227

 

Write-In (No Party Specified)

0.9%

2

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

16.9%

171

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

16.3%

165

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

16.5%

167

Heather

Keranko (Democrat)

13%

131

Danielle

Yerkey (Democrat)

12.6%

127

James E.

Short (Republican)

9.7%

98

Charlie

Yakich (Republican)

12.8%

129

 

Write-In (No Party Specified)

2.3%

23

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

98.4%

240

 

Write-In (No Party Specified)

1.6%

4

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

77.2%

186

No (No Party Specified)

22.8%

55

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

74.8%

187

No (No Party Specified)

25.2%

63
resultsbottomGrad