Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Twilight Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

29.1%

39

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

20.1%

27

Christine

Donohue (Democrat)

21.6%

29

Judy

Olson (Republican)

9%

12

Mike

George (Republican)

9%

12

Anne

Covey (Republican)

5.2%

7

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

6%

8

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

63%

29

Emil

Giordano (Republican)

37%

17

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

68.1%

32

Paul

Lalley (Republican)

31.9%

15

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

36.8%

32

Harlan

Shober (Democrat)

24.1%

21

Diana Irey

Vaughan (Republican)

20.7%

18

Mike

McCormick (Republican)

18.4%

16

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

38.3%

18

Gene

Vittone (Republican)

61.7%

29

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

100%

40

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

60.9%

28

David A.

Borodaty (Republican)

39.1%

18

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

100%

38

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

67.4%

31

David D.

Tennent, III (Republican)

32.6%

15

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

44

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Council/Twilight 3-4

CandidatePercentVotes

John

Ross (Democrat)

34.8%

40

Leonard

Wisyanski (Democrat)

32.2%

37

Bill

Sterner (Democrat)

33%

38

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Constable/Twilight 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

2

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

16.3%

28

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

16.9%

29

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

14%

24

Heather

Keranko (Democrat)

15.1%

26

Danielle

Yerkey (Democrat)

11.6%

20

James E.

Short (Republican)

10.5%

18

Charlie

Yakich (Republican)

15.1%

26

 

Write-In (No Party Specified)

0.6%

1

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

100%

40

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

72.1%

31

No (No Party Specified)

27.9%

12

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

72.7%

32

No (No Party Specified)

27.3%

12
resultsbottomGrad