Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Charleroi 2 Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

26.6%

106

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

16.8%

67

Christine

Donohue (Democrat)

17%

68

Judy

Olson (Republican)

13.3%

53

Mike

George (Republican)

12%

48

Anne

Covey (Republican)

10.3%

41

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

4%

16

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

54.2%

83

Emil

Giordano (Republican)

45.8%

70

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

64.6%

102

Paul

Lalley (Republican)

35.4%

56

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

36.5%

107

Harlan

Shober (Democrat)

20.8%

61

Diana Irey

Vaughan (Republican)

26.3%

77

Mike

McCormick (Republican)

16.4%

48

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

34.4%

56

Gene

Vittone (Republican)

65.6%

107

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

100%

119

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

60.4%

96

David A.

Borodaty (Republican)

39.6%

63

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

100%

114

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

62.3%

94

David D.

Tennent, III (Republican)

37.1%

56

 

Write-In (No Party Specified)

0.7%

1

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

146

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Mayor/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Nancy

Ellis (Democrat)

33.7%

55

Terrence M.

Newstrom (Republican)

66.3%

108

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Council/Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Randy E.

Dipiazza (Democrat)

35.5%

103

Jerry L.

Jericho (Democrat)

34.1%

99

Deborah

Kruell-Buck (Democrat)

29.3%

85

 

Write-In (No Party Specified)

1%

3

Constable/Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

Marcus

Carroll (Democrat)

100%

132

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

18.2%

101

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

16.4%

91

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

15.6%

87

Heather

Keranko (Democrat)

12.8%

71

Danielle

Yerkey (Democrat)

10.1%

56

James E.

Short (Republican)

10.6%

59

Charlie

Yakich (Republican)

15.1%

84

 

Write-In (No Party Specified)

1.3%

7

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

98.6%

137

 

Write-In (No Party Specified)

1.4%

2

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

76.4%

107

No (No Party Specified)

23.6%

33

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

74.6%

106

No (No Party Specified)

25.4%

36
resultsbottomGrad