Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Charleroi 3 Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

29%

141

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

21.1%

103

Christine

Donohue (Democrat)

19.7%

96

Judy

Olson (Republican)

8.2%

40

Mike

George (Republican)

8.6%

42

Anne

Covey (Republican)

8%

39

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

5.3%

26

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

65.7%

109

Emil

Giordano (Republican)

34.3%

57

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

72.8%

123

Paul

Lalley (Republican)

27.2%

46

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

39.9%

133

Harlan

Shober (Democrat)

23.7%

79

Diana Irey

Vaughan (Republican)

21.6%

72

Mike

McCormick (Republican)

14.7%

49

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

34.4%

64

Gene

Vittone (Republican)

65.6%

122

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

100%

151

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

63.7%

116

David A.

Borodaty (Republican)

36.3%

66

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

98.6%

140

 

Write-In (No Party Specified)

1.4%

2

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

67.9%

114

David D.

Tennent, III (Republican)

32.1%

54

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

172

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Mayor/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Nancy

Ellis (Democrat)

26.3%

49

Terrence M.

Newstrom (Republican)

72%

134

 

Write-In (No Party Specified)

1.6%

3

Council/Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Randy E.

Dipiazza (Democrat)

37.3%

151

Jerry L.

Jericho (Democrat)

32.3%

131

Deborah

Kruell-Buck (Democrat)

29.4%

119

 

Write-In (No Party Specified)

1%

4

Constable/Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

Marcus

Carroll (Democrat)

100%

148

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

18.1%

122

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

16.6%

112

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

13.8%

93

Heather

Keranko (Democrat)

15.1%

102

Danielle

Yerkey (Democrat)

11.3%

76

James E.

Short (Republican)

10.5%

71

Charlie

Yakich (Republican)

14.1%

95

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

3

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

98.8%

166

 

Write-In (No Party Specified)

1.2%

2

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

66.7%

112

No (No Party Specified)

33.3%

56

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

71.3%

127

No (No Party Specified)

28.7%

51
resultsbottomGrad