Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Charleroi 4 Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

29.5%

93

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

21%

66

Christine

Donohue (Democrat)

22.2%

70

Judy

Olson (Republican)

10.5%

33

Mike

George (Republican)

6.7%

21

Anne

Covey (Republican)

6.3%

20

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

3.8%

12

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

66.1%

74

Emil

Giordano (Republican)

33.9%

38

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

74.1%

86

Paul

Lalley (Republican)

25.9%

30

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

40.7%

90

Harlan

Shober (Democrat)

25.8%

57

Diana Irey

Vaughan (Republican)

20.4%

45

Mike

McCormick (Republican)

13.1%

29

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

49.2%

58

Gene

Vittone (Republican)

50%

59

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

1

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

98.9%

93

 

Write-In (No Party Specified)

1.1%

1

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

67.8%

80

David A.

Borodaty (Republican)

32.2%

38

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

97.8%

90

 

Write-In (No Party Specified)

2.2%

2

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

70%

77

David D.

Tennent, III (Republican)

30%

33

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

102

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Mayor/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Nancy

Ellis (Democrat)

38.3%

46

Terrence M.

Newstrom (Republican)

60.8%

73

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

1

Council/Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Randy E.

Dipiazza (Democrat)

35.7%

90

Jerry L.

Jericho (Democrat)

31%

78

Deborah

Kruell-Buck (Democrat)

32.5%

82

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

2

Constable/Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

Marcus

Carroll (Democrat)

100%

99

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

18.8%

80

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

17.2%

73

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

15.5%

66

Heather

Keranko (Democrat)

14.6%

62

Danielle

Yerkey (Democrat)

13.6%

58

James E.

Short (Republican)

8%

34

Charlie

Yakich (Republican)

11.8%

50

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

2

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

100%

109

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

60.2%

62

No (No Party Specified)

39.8%

41

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

73.3%

77

No (No Party Specified)

26.7%

28
resultsbottomGrad