Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Charleroi 6 Voting Precinct

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

26.9%

73

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

16.2%

44

Christine

Donohue (Democrat)

19.2%

52

Judy

Olson (Republican)

13.7%

37

Mike

George (Republican)

10.3%

28

Anne

Covey (Republican)

11.1%

30

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

2.6%

7

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

63%

63

Emil

Giordano (Republican)

37%

37

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

66%

68

Paul

Lalley (Republican)

34%

35

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

35.2%

63

Harlan

Shober (Democrat)

18.4%

33

Diana Irey

Vaughan (Republican)

29.6%

53

Mike

McCormick (Republican)

16.8%

30

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

36.8%

39

Gene

Vittone (Republican)

63.2%

67

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

100%

84

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

58.7%

64

David A.

Borodaty (Republican)

41.3%

45

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

98.7%

77

 

Write-In (No Party Specified)

1.3%

1

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

64.4%

65

David D.

Tennent, III (Republican)

35.6%

36

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

100%

96

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Mayor/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Nancy

Ellis (Democrat)

31.2%

34

Terrence M.

Newstrom (Republican)

67.9%

74

 

Write-In (No Party Specified)

0.9%

1

Council/Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Randy E.

Dipiazza (Democrat)

34.4%

64

Jerry L.

Jericho (Democrat)

29.6%

55

Deborah

Kruell-Buck (Democrat)

33.9%

63

 

Write-In (No Party Specified)

2.2%

4

Constable/Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

Marcus

Carroll (Democrat)

100%

80

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

19.3%

67

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

20.5%

71

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

13.3%

46

Heather

Keranko (Democrat)

13.5%

47

Danielle

Yerkey (Democrat)

7.8%

27

James E.

Short (Republican)

9.5%

33

Charlie

Yakich (Republican)

15.6%

54

 

Write-In (No Party Specified)

0.6%

2

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

100%

99

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

73.4%

69

No (No Party Specified)

26.6%

25

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

77.6%

76

No (No Party Specified)

22.4%

22
resultsbottomGrad