Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Trinity Area School District

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

23.2%

3375

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

16.2%

2358

Christine

Donohue (Democrat)

17.8%

2587

Judy

Olson (Republican)

14.2%

2062

Mike

George (Republican)

13%

1897

Anne

Covey (Republican)

12.4%

1808

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

3.2%

462

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

8

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

51.6%

2635

Emil

Giordano (Republican)

48.3%

2468

 

Write-In (No Party Specified)

0%

2

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

52.9%

2699

Paul

Lalley (Republican)

47%

2397

 

Write-In (No Party Specified)

0%

2

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

31.5%

3212

Harlan

Shober (Democrat)

24.7%

2519

Diana Irey

Vaughan (Republican)

22.7%

2315

Mike

McCormick (Republican)

21.1%

2150

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

12

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

38.5%

2083

Gene

Vittone (Republican)

61.3%

3314

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

7

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

99.3%

4125

 

Write-In (No Party Specified)

0.7%

30

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

61.8%

3309

David A.

Borodaty (Republican)

38.2%

2044

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

4

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

99%

3995

 

Write-In (No Party Specified)

1%

42

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

58.8%

3088

David D.

Tennent, III (Republican)

41.1%

2159

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

3

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

99.5%

4891

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

23

Supervisor/ Amwell 1-6

CandidatePercentVotes

H Wayne

Montgomery (Democrat)

58.4%

429

Edward

Barale (Republican)

41.4%

304

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

1

Supervisor/Canton 6

CandidatePercentVotes

Roney J.

Megyesy (Democrat)

40.2%

585

John

Sheppard (Republican)

59.4%

864

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

6

Supervisor/North Franklin 1-6

CandidatePercentVotes

Bob

Sabot (Democrat)

49.1%

557

Silvio

Passalacqu (Republican)

50.7%

575

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

3

Supervisor/South Strabane 2-6

CandidatePercentVotes

Bob

Weber (Cross-Filed)

40.3%

1351

Russell

Greco (Democrat)

29%

972

Thomas L.

Moore (Republican)

30.4%

1020

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

13

Auditor/Amwell 1-6

CandidatePercentVotes

Caryl

Barale (Republican)

98.4%

508

 

Write-In (No Party Specified)

1.6%

8

Auditor/Canton 1-6

CandidatePercentVotes

Christina

Sheppard (Democrat)

57.1%

792

Cindy L.

West (Republican)

42.7%

593

 

Write-In (No Party Specified)

0.2%

3

Auditor/Canton 1-2

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

19

Auditor/North Franklin 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

21

Auditor/South Strabane 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

52

Auditor/South Strabane 1-4

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

37

Constable/Amwell 1-6

CandidatePercentVotes

Shawn

Blumer (Cross-Filed)

99.5%

606

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

3

Constable/Canton 1-6

CandidatePercentVotes

Richard W.

Horner (Cross-Filed)

99.5%

1281

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

6

Constable/North Franklin 1-6

CandidatePercentVotes

Anthony F.

Gennaccaro (Republican)

98.9%

799

 

Write-In (No Party Specified)

1.1%

9

Constable/Sourh Strabane 1-6

CandidatePercentVotes

Barry E.

Hepinger (Democrat)

35.9%

721

William R.

Miller (Republican)

64%

1286

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

2

School Director/Trinity R1 1-4

CandidatePercentVotes

J Frank

Golsky (Democrat)

53.3%

955

Sean

Dobich (Republican)

46%

824

 

Write-In (No Party Specified)

0.7%

12

School Director/Trinity R1 1-2

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

169

School Director/Trinity R2 2-4

CandidatePercentVotes

Penny S.

Caleffe (Cross-Filed)

87.9%

1245

 

Write-In (No Party Specified)

12.1%

171

School Director/Trinity R3 2-4

CandidatePercentVotes

Kerrin

McIlvaine (Cross-Filed)

49%

1455

Jennifer Frazier

Mor (Cross-Filed)

50%

1486

 

Write-In (No Party Specified)

1%

30

Magisterial District Judge/27-1-01 1-6

CandidatePercentVotes

Robert W.

Redlinger (Cross-Filed)

99.3%

1021

 

Write-In (No Party Specified)

0.7%

7

Magisterial District Judge/27-3-10 1-6

CandidatePercentVotes

Ethan T.

Ward (Cross-Filed)

99.7%

648

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

2

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

75.7%

3901

No (No Party Specified)

24.3%

1250

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

75.7%

3987

No (No Party Specified)

24.3%

1282
resultsbottomGrad