Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Bethlehem-Center School District

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

26.2%

1255

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

20%

958

Christine

Donohue (Democrat)

21.8%

1044

Judy

Olson (Republican)

10.3%

495

Mike

George (Republican)

8.9%

428

Anne

Covey (Republican)

9.5%

457

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

3.1%

149

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

3

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

64.5%

1098

Emil

Giordano (Republican)

35.5%

605

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

66.2%

1124

Paul

Lalley (Republican)

33.7%

572

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

1

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

35.2%

1163

Harlan

Shober (Democrat)

24.1%

795

Diana Irey

Vaughan (Republican)

21.8%

721

Mike

McCormick (Republican)

18.6%

614

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

11

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

45.9%

834

Gene

Vittone (Republican)

54.1%

982

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

99.7%

1458

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

5

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

68.5%

1211

David A.

Borodaty (Republican)

31.5%

556

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

99.7%

1420

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

4

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

65.6%

1122

David D.

Tennent, III (Republican)

34.2%

586

 

Write-In (No Party Specified)

0.2%

3

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

99.9%

1680

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

2

Supervisor/West Beth 1-6

CandidatePercentVotes

Bob

Mercante (Cross-Filed)

74.2%

219

 

Write-In (No Party Specified)

25.8%

76

Twp Commissioner ( At-large)/ East Beth

CandidatePercentVotes

Jasen

Henck (Democrat)

94.1%

366

 

Write-In (No Party Specified)

5.9%

23

Commissioner/East Beth 11-4

CandidatePercentVotes

Paul

Battaglini (Democrat)

71.1%

69

 

Write-In (No Party Specified)

28.9%

28

Twp Commissioner/East Beth 2 1-2

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

63

Twp Commissioner/East Beth 3 1-4

CandidatePercentVotes

Leisa A.

Conklin (Democrat)

100%

66

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Twp Commissioner/East Beth 4 1-4

CandidatePercentVotes

Joseph

Swinchock (Democrat)

99%

100

 

Write-In (No Party Specified)

1%

1

Mayor/Deemston 1-2

CandidatePercentVotes

Paul T.

Keruskin (Democrat)

72.4%

123

 

Write-In (No Party Specified)

27.6%

47

Mayor/Marianna 1-2

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

29

Council/Deemstown 4-4

CandidatePercentVotes

Joe

Clark (Cross-Filed)

26.7%

145

David

Gilpin (Cross-Filed)

26.7%

145

Earl

Gilpin (Democrat)

22.7%

123

Terry

Hunt (Republican)

19.3%

105

 

Write-In (No Party Specified)

4.6%

25

Council/Beallsville 2-4

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

141

Council/Marianna 2-4

CandidatePercentVotes

James

Faure (Democrat)

56%

51

 

Write-In (No Party Specified)

44%

40

Council/Centerville At-large 1-4

CandidatePercentVotes

Mary S.

Zebley (Democrat)

99.6%

520

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

2

Council/Centerville 1w 1-4

CandidatePercentVotes

William P.

Pelkey (Democrat)

91%

61

 

Write-In (No Party Specified)

9%

6

Council/Centerville 2w 1-4

CandidatePercentVotes

Tammy

Impiccini (Democrat)

100%

139

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Council/Centerville 3w 1-4

CandidatePercentVotes

Chris

Erickson (Democrat)

89.5%

34

 

Write-In (No Party Specified)

10.5%

4

Tax Collector/Marianna 1-2

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

10

Auditor/West Beth 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

8

Constable/Centerville 4w 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

1

Constable/Deemston 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

10

Constable/East Beth 2-6

CandidatePercentVotes

George

Riecks (Democrat)

97.2%

383

 

Write-In (No Party Specified)

2.8%

11

Constable/Marianna 1-6

CandidatePercentVotes

Erin

Spangler (Democrat)

100%

67

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

School Director/Beth Center R1 2-4

CandidatePercentVotes

Jim

Gwyer (Cross-Filed)

52.4%

461

Laura

Frost (Cross-Filed)

47.5%

418

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

1

School Directpr/Beth Center R2 1-4

CandidatePercentVotes

Bridgett

Trump (Cross-Filed)

98.2%

446

 

Write-In (No Party Specified)

1.8%

8

School Director/Beth Center R3 2-4

CandidatePercentVotes

Christine

Hundertmar (Cross-Filed)

42.7%

468

Karen

Drill (Cross-Filed)

30.8%

338

Valarie

Caprini (Caprini School Director)

25.7%

282

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

9

Magisterial District Judge/27-3-02 1-6

CandidatePercentVotes

Curtis L.

Thompson (Cross-Filed)

99.8%

634

 

Write-In (No Party Specified)

0.2%

1

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

71.4%

1148

No (No Party Specified)

28.6%

459

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

74.3%

1283

No (No Party Specified)

25.7%

443
resultsbottomGrad