Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Canon-McMillan School District

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

23%

4210

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

16.1%

2940

Christine

Donohue (Democrat)

17.2%

3136

Judy

Olson (Republican)

14.3%

2615

Mike

George (Republican)

13.1%

2403

Anne

Covey (Republican)

12.9%

2354

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

3.4%

618

 

Write-In (No Party Specified)

0%

4

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

51.3%

3301

Emil

Giordano (Republican)

48.7%

3134

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

4

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

52.8%

3389

Paul

Lalley (Republican)

47.2%

3032

 

Write-In (No Party Specified)

0%

3

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

28.7%

3620

Harlan

Shober (Democrat)

22.7%

2861

Diana Irey

Vaughan (Republican)

25.9%

3261

Mike

McCormick (Republican)

22.6%

2842

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

17

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

41.4%

2790

Gene

Vittone (Republican)

58.6%

3955

 

Write-In (No Party Specified)

0%

1

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

99.2%

4967

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

40

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

57.9%

3847

David A.

Borodaty (Republican)

42.1%

2799

 

Write-In (No Party Specified)

0%

3

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

99.3%

5011

 

Write-In (No Party Specified)

0.7%

36

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

58.5%

3826

David D.

Tennent, III (Republican)

41.4%

2710

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

5

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

99.8%

6064

 

Write-In (No Party Specified)

0.2%

12

Supervisor/Cecil 2-6

CandidatePercentVotes

Ed

Badia (Democrat)

16.3%

718

John D.

Morrocco (Democrat)

21.3%

936

Frank

Egizio (Republican)

33.9%

1495

Eric J.

Sivavec (Republican)

27.7%

1221

 

Write-In (No Party Specified)

0.8%

34

Supervisor/North Strabane 2-6

CandidatePercentVotes

Neil

Kelly (Democrat)

24.6%

1192

Bob

Ross (Democrat)

25.7%

1244

Marcus M.

Staley (Republican)

26.2%

1269

Harold

Close (Republican)

23.4%

1130

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

4

Council/Canonsburg At-large 1-2

CandidatePercentVotes

Rt

Bell (Democrat)

64.7%

1048

George R.

Coleman, Jr (Republican)

34.8%

564

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

7

Council/Canonsburg 1w 1-4

CandidatePercentVotes

Harold

Bowman (Democrat)

97.9%

510

 

Write-In (No Party Specified)

2.1%

11

Council/Canonsburg 2w 2-4

CandidatePercentVotes

Fran

Coleman (Democrat)

36.6%

351

Joseph E.

McGarry (Democrat)

35.5%

340

Paul

Karmazin (Republican)

27.7%

266

 

Write-In (No Party Specified)

0.2%

2

Council/Canonsburg 3w 1-4

CandidatePercentVotes

Katherine Tina S

Ba (Democrat)

62.7%

235

Mary Lou

Caton (Republican)

37.3%

140

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Auditor/Cecil 1-6

CandidatePercentVotes

Darlene

Barni (Republican)

97.9%

1777

 

Write-In (No Party Specified)

2.1%

38

Auditor/North Strabane 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

32

Constable/Canonsburg 1w 1-6

CandidatePercentVotes

Bernard

Schultz (Democrat)

99.4%

500

 

Write-In (No Party Specified)

0.6%

3

Constable/Canonsburg 2w 1-6

CandidatePercentVotes

Adam

Komorowski (Democrat)

99.4%

459

 

Write-In (No Party Specified)

0.6%

3

Constable/Canonsburg 3w 1-6

CandidatePercentVotes

John M.

Tustin, Jr (Democrat)

99.7%

285

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

1

Constable/Cecil 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

296

Constable/Norht Strabane 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

40

School Director/Canon McMillan 1-4

CandidatePercentVotes

Manuel

Pihakis (Cross-Filed)

98.1%

1014

 

Write-In (No Party Specified)

1.9%

20

School Director/Canon McMillan 1-2

CandidatePercentVotes

Stephen

Moskal (Democrat)

56.3%

669

Terree L.

Reihner (Republican)

43.7%

519

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

1

School Director/Canon McMillan Cecil 2-4

CandidatePercentVotes

Michael V.

Caporizzo (Cross-Filed)

53.9%

2076

Mark E.

Dopudja (Cross-Filed)

45.6%

1754

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

20

School Director/Canon McMillan N. Strabane 2-4

CandidatePercentVotes

Joseph M.

Zupancic (Cross-Filed)

52.1%

1982

Maureen M.

Helinski (Cross-Filed)

47.6%

1808

 

Write-In (No Party Specified)

0.3%

12

Magisterial District Judge/27-3-06 1-6

CandidatePercentVotes

Traci

Mcdonald-Kemp (Cross-Filed)

99%

2151

 

Write-In (No Party Specified)

1%

22

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

76.1%

4799

No (No Party Specified)

23.9%

1508

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

79.6%

5123

No (No Party Specified)

20.4%

1316
resultsbottomGrad