Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Charleroi Area School District

Justice Of The Supreme Court

CandidatePercentVotes

David

Wecht (Democrat)

26.5%

1545

Kevin M.

Dougherty (Democrat)

18.6%

1086

Christine

Donohue (Democrat)

19.7%

1147

Judy

Olson (Republican)

10.9%

634

Mike

George (Republican)

10.2%

596

Anne

Covey (Republican)

9.5%

553

Paul P.

Panepinto (Independent Judicial Alliance)

4.6%

266

 

Write-In (No Party Specified)

0%

2

Judge Of Superior Court

CandidatePercentVotes

Alice Beck

Dubow (Democrat)

60.4%

1246

Emil

Giordano (Republican)

39.6%

817

 

Write-In (No Party Specified)

0%

1

Judge Of Commonwealth Court

CandidatePercentVotes

Michael

Wojcik (Democrat)

65.7%

1379

Paul

Lalley (Republican)

34.3%

720

 

Write-In (No Party Specified)

0%

1

County Commissioners

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi (Democrat)

35.6%

1444

Harlan

Shober (Democrat)

22.5%

910

Diana Irey

Vaughan (Republican)

24.7%

1000

Mike

McCormick (Republican)

17.2%

695

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

3

District Attorney

CandidatePercentVotes

Peter V.

Marcoline, I (Democrat)

39.5%

866

Gene

Vittone (Republican)

60.4%

1324

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

3

Register Of Wills/ex Officio

CandidatePercentVotes

Mary Jo

Poknis (Democrat)

99.6%

1715

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

7

County Treasurer

CandidatePercentVotes

Francis L.

King (Democrat)

60.6%

1323

David A.

Borodaty (Republican)

39.3%

859

 

Write-In (No Party Specified)

0%

1

Clerk Of Courts

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale (Democrat)

98.1%

1619

 

Write-In (No Party Specified)

1.9%

32

Prothonotary

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko (Democrat)

64.2%

1319

David D.

Tennent, III (Republican)

35.6%

731

 

Write-In (No Party Specified)

0.1%

3

Coroner

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco (Cross-Filed)

99.5%

1989

 

Write-In (No Party Specified)

0.5%

9

Supervisor/Fallowfield 1-6

CandidatePercentVotes

Earl P.

Sadler (Democrat)

54.3%

510

Daniel

Restivo (Republican)

45.1%

424

 

Write-In (No Party Specified)

0.6%

6

Mayor/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Nancy

Ellis (Democrat)

31.8%

184

Terrence M.

Newstrom (Republican)

67.3%

389

 

Write-In (No Party Specified)

0.9%

5

Council/Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Randy E.

Dipiazza (Democrat)

36%

408

Jerry L.

Jericho (Democrat)

32%

363

Deborah

Kruell-Buck (Democrat)

30.8%

349

 

Write-In (No Party Specified)

1.1%

13

Council/North Charleroi 3-4

CandidatePercentVotes

Robert

Hodgson (Democrat)

39.1%

153

Carrie D.

Zeletski (Democrat)

31.7%

124

Joseph

Villella (Democrat)

27.6%

108

 

Write-In (No Party Specified)

1.5%

6

Council/Speers 3-4

CandidatePercentVotes

Brandan G.

Baker (Democrat)

40.5%

237

William R.

Krutz (Democrat)

30.3%

177

Richard J.

Daylong (Democrat)

27.7%

162

 

Write-In (No Party Specified)

1.5%

9

Council/Stockdale 3-4

CandidatePercentVotes

William Bj

McFaddin (Democrat)

31.4%

69

Carl

Zanardini (Democrat)

32.7%

72

Robert

Pascoe (Democrat)

31.8%

70

 

Write-In (No Party Specified)

4.1%

9

Council/Twilight 3-4

CandidatePercentVotes

John

Ross (Democrat)

34.8%

40

Leonard

Wisyanski (Democrat)

32.2%

37

Bill

Sterner (Democrat)

33%

38

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Council/Dunlevy 4-4

CandidatePercentVotes

Matthew S.

Claybaugh (Republican)

93.9%

62

 

Write-In (No Party Specified)

6.1%

4

Auditor/Fallowfiled 1-6

CandidatePercentVotes

Albert

Cialone (Democrat)

99.6%

669

 

Write-In (No Party Specified)

0.4%

3

Auditor/Stockdale 1-4

CandidatePercentVotes

Mary

Rossi (Democrat)

100%

80

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Constable/Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

Marcus

Carroll (Democrat)

100%

459

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Constable/Dunlevy 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

3

Constable/Fallowfield 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

33

Constable/North Charleroi 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

0%

0

Constable/Speers 1-6

CandidatePercentVotes

Jay B.

Oppenheim (Democrat)

99.1%

227

 

Write-In (No Party Specified)

0.9%

2

Constable/Twilight 1-6

CandidatePercentVotes

 

Write-In (No Party Specified)

100%

2

School Director/Charleroi 5-4

CandidatePercentVotes

Elaine M.

Pappasergi (Cross-Filed)

17.8%

1445

Adele R.

Hopkins (Cross-Filed)

16.4%

1332

Antonia Fafalios

Pel (Cross-Filed)

15.5%

1262

Heather

Keranko (Democrat)

13.6%

1102

Danielle

Yerkey (Democrat)

11.7%

952

James E.

Short (Republican)

11%

893

Charlie

Yakich (Republican)

12.9%

1050

 

Write-In (No Party Specified)

1.1%

90

School Director/Charleroi 1-2

CandidatePercentVotes

Thomas

Nutting (Cross-Filed)

98.4%

1878

 

Write-In (No Party Specified)

1.6%

31

Judge Disalle Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

69%

1338

No (No Party Specified)

31%

602

Judge Emery Retention

CandidatePercentVotes

Yes (No Party Specified)

72.2%

1454

No (No Party Specified)

27.8%

561
resultsbottomGrad