Washington

County

2014 Primary Election

Tuesday, May 20, 2014

184 of 184 precincts reporting.

Unofficial Results

Alphabetical List of Candidates

Results by candidate

A B C D E F G H I K M N O P R S T U V W Y Z

A

Adams, William (Republican)

E Washington 2 C.C. Man

Andrews, Linda M. (Democrat)

Washington 5W-2 C.C. Woman

Arnowitz, Colleen R. (Democrat)

Monongahela 3W-1 C.C. Woman

Arnowitz, Steven R. (Democrat)

Monongahela 3W-1 C.C. Man

Back to Top

B

Ball, David M. (Republican)

Peters A-1 C.C. Man

Barli, Randy J. (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 49

Barli, Randy J. (Democrat)

Coal Center C.C. Man

Barnes, Barbara J. (Democrat)

N Strabane 5 C.C. Woman

Bartolotta, Camera (Republican)

Senator Gen Assembly Dist. 46

Benyak, Alan (Democrat)

Carroll 4 C.C. Man

Benyak, Alan (Democrat)

Member State Committee

Bilsky, Karianne (Republican)

Member State Committee

Bilsky, Karianne (Republican)

Canonsburg 3W-3 C.C. Woman

Bilsky, Tim (Republican)

Canonsburg 3W-3 C.C. Man

Bilsky, Tim (Republican)

Member State Committee

Bish, Raymond J. (Democrat)

Robinson 2 C.C. Man

Bizet-ross, Lillian (Democrat)

Ellsworth C.C. Woman

Blackburn, Sherry D. (Democrat)

S Strabane 2 C.C. Woman

Blankenship, Lawna (Republican)

Peters B-2 C.C. Woman

Blednick, Bruce (Democrat)

Nottingham 2 C.C. Man

Brova, Louis (Democrat)

N Bethlehem 2 C.C. Man

Back to Top

C

Cain, Paul (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 15

Carey, Janet G. (Democrat)

N Franklin 1 C.C. Woman

Carroll, Hazel M. (Democrat)

Hopewell C.C. Woman

Casciola, Tom (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 46

Cawley, Jim (Republican)

Lieutenant Governor

Chappel, Jr, Tom (Democrat)

Chartiers 7 C.C. Man

Chester, Edward (Democrat)

Somerset 2 C.C. Man

Chester, Nellie (Democrat)

Somerset 2 C.C. Woman

Christiana, Jim (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 15

Cimino, Esther (Democrat)

Canton 2 C.C. Woman

Cochran, Clifton (Democrat)

Washington 3W-1 C.C. Man

Cochran, Clifton L. (Democrat)

Member State Committee

Cook, Bud (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 49

Critz, Mark (Democrat)

Lieutenant Governor

Crouse, Charles A. (Democrat)

Member State Committee

Crouse, Charles A. (Democrat)

E Washington 2 C.C. Man

Back to Top

D

D'alessandro, James (Democrat)

Washington 4W C.C. Man

Daley, II, Peter J. (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 49

Davis, Brenda (Democrat)

Washington 4W C.C. Woman

Deblander, Anna V. (Democrat)

Mt. Pleasant 2 C.C. Woman

Deblander, Robert B. (Democrat)

Mt. Pleasant 2 C.C. Man

Deblassio, Johnetta (Democrat)

Long Branch C.C. Woman

Dethomas, Angela S. (Republican)

Member State Committee

Dethomas, Angela S. (Republican)

Washington 5W-2 C.C. Woman

Dethomas, Joseph J. (Republican)

Washington 5W-2 C.C. Man

Difilippo, Jon C. (Democrat)

California 4 C.C. Man

Durdines, Casey (Republican)

California 3 C.C. Man

Back to Top

E

Ellis, Nancy J. (Democrat)

Charleroi 2 C.C. Woman

Ellis, Nancy J. (Democrat)

Member State Committee

Ellis, Roxanna (Republican)

Peters D-2 C.C. Woman

Back to Top

F

Ferguson, James (Democrat)

New Eagle 1 C.C. Man

Finney, Madge (Democrat)

Member State Committee

Fisher, Judith L. (Democrat)

Member State Committee

Fisher, Judith L. (Democrat)

S Strabane 1 C.C. Woman

Fisher, Robert E. (Democrat)

S Strabane 1 C.C. Man

Fisher, Robert E. (Democrat)

Member State Committee

Foutz, Jeff (Republican)

S Strabane 4 C.C. Man

Foutz, Jeff (Republican)

Member State Committee

Foutz, Jenny (Republican)

Member State Committee

Foutz, Jenny (Republican)

S Strabane 4 C.C. Woman

Frabell, Helen E. (Democrat)

Canton 1 C.C. Woman

Fuller, Brian (Republican)

S Strabane 1 C.C. Man

Back to Top

G

Golna, John (Democrat)

Washington 7W-4 C.C. Man

Gorby, Donna (Democrat)

Cokeburg C.C. Woman

Gorby, Harry (Democrat)

Cokeburg C.C. Man

Graha, Tracie Rotunda (Republican)

Washington 7W-1 C.C. Woman

Graytok, Alan (Democrat)

N Strabane 5 C.C. Man

Graytok, Patricia (Democrat)

N Strabane 5 C.C. Woman

Gruzs, Matti (Republican)

Monongahela 3W-1 C.C. Woman

Gruzs, Sam (Republican)

Monongahela 3W-1 C.C. Man

Back to Top

H

Haberl, Carl A. (Democrat)

S Strabane 2 C.C. Man

Hagedorn, Patricia M. (Democrat)

Centerville 4 C.C. Woman

Halvorson, Art (Republican)

Rep. in Congress Dist. 9

Hampson, Nancy J. (Democrat)

Canton 5 C.C. Woman

Harter, Deborah L. (Democrat)

S Strabane 4 C.C. Woman

Harter, John W. (Democrat)

S Strabane 4 C.C. Man

Hartzok, Alanna (Democrat)

Rep. in Congress Dist. 9

Back to Top

I

Irey, Victoria Jane (Republican)

Nottingham 2 C.C. Woman

Back to Top

K

Kelly, Pauline (Democrat)

Cecil 4 C.C. Woman

Kencec, Marlene (Democrat)

Mt. Pleasant 3 C.C. Woman

Kencec, Sr, Joseph (Democrat)

Mt. Pleasant 3 C.C. Man

Kepics, Bob (Democrat)

Monongahela 2W-3 C.C. Man

Kepics, Nancy (Democrat)

Monongahela 2W-3 C.C. Woman

Kiehl, A William (Democrat)

Chartiers 3 C.C. Man

Kiehl, Connie L. (Democrat)

Chartiers 3 C.C. Woman

King, Francis L. (Democrat)

Washington 5W-2 C.C. Man

Knaus, Anton (Republican)

Peters B-2 C.C. Man

Kokoskie, Traci (Democrat)

Smith 2 C.C. Woman

Koplinski, Brad (Democrat)

Lieutenant Governor

Back to Top

M

Maggi, Carl (Democrat)

Claysville C.C. Man

Maggi, Larry (Democrat)

Buffalo C.C. Man

Maggi, Patricia L. (Democrat)

Claysville C.C. Woman

Maher, John (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 40

Marcy, Kristin L. (Democrat)

Stockdale C.C. Woman

Marinkovich, Gloria (Democrat)

Carroll 3 C.C. Woman

Mathen, Phyllis Ranko (Democrat)

N Strabane 1 C.C. Woman

Murphy, Tim (Republican)

Rep. in Congress Dist. 18

Back to Top

N

Neuman, Brandon P. (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 48

Neuman, James D. (Democrat)

N Strabane 2 C.C. Man

Neuman, Susan V. (Democrat)

N Strabane 2 C.C. Woman

Back to Top

O

Ortitay, Jason (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 46

Otto, James A. (Republican)

Nottingham 2 C.C. Man

Back to Top

P

Palfrey, Bonnie J. (Democrat)

Allenport C.C. Woman

Panjuscse, Catherine (Democrat)

Independence 2 C.C. Woman

Pash, Kenneth C. (Democrat)

N Strabane 5 C.C. Man

Pearson, Chiquita (Democrat)

Washington 8W-1 C.C. Woman

Pelkey, William P. (Democrat)

Centerville 1 C.C. Man

Pokol, Camilla (Democrat)

Donora 5 C.C. Woman

Back to Top

R

Reich, Lois B. (Republican)

Peters A-2 C.C. Woman

Renko, Joanna (Republican)

Chartiers 3 C.C. Woman

Roessler, Mary Penn (Republican)

E Washington 2 C.C. Woman

Rossell, Fred (Democrat)

Canton 5 C.C. Man

Rouillard, Eric (Republican)

Member State Committee

Rouillard, Eric (Republican)

Peters A-3 C.C. Man

Russell, Sharon S. (Democrat)

E Washington 2 C.C. Woman

Back to Top

S

Saccone, Rick (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 39

Sakel, Donna (Democrat)

W Bethlehem C.C. Woman

Sanford, Patricia A. (Republican)

Nottingham 1 C.C. Woman

Saniga, Irene (Democrat)

Bentleyville 2 C.C. Woman

Scandal, Frank Joseph (Democrat)

Canonsburg 1W-4 C.C. Man

Schooley, Travis (Republican)

Rep. in Congress Dist. 9

Schumacher, Cheryl (Democrat)

Somerset 1 C.C. Woman

Segedi, Mark (Democrat)

Ellsworth C.C. Man

Shoupp, Lucy (Republican)

Peters C-1 C.C. Woman

Shuster, Bill (Republican)

Rep. in Congress Dist. 9

Sicchitan, Mary Karen (Democrat)

N Bethlehem 1 C.C. Woman

Sicchitano, Ronald A. (Democrat)

N Bethlehem 1 C.C. Man

Smith, David C. (Democrat)

Donegal 1 C.C. Man

Smith, Mark (Democrat)

Lieutenant Governor

Smutny, Betty (Democrat)

Smith 5 C.C. Woman

Snyder, Pam (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 50

Solobay, Mark J. (Democrat)

Canonsburg 2W-1 C.C. Man

Solobay, Timothy J. (Democrat)

Senator Gen Assembly Dist. 46

Stack, Mike (Democrat)

Lieutenant Governor

Stanko, Frank (Democrat)

Centerville 4 C.C. Man

Stanko, Thomas (Democrat)

Canonsburg 2W-2 C.C. Man

Stopperich, Sonia (Republican)

Rep. in Gen Assembly Dist. 48

Stopperich, Sonia (Republican)

Member State Committee

Stout-bashioum, Lisa (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 39

Suprek, Russell J. (Democrat)

Independence 1 C.C. Man

Back to Top

T

Tarbuck, Mark D. (Democrat)

N Franklin 2 C.C. Man

Tarbuck, Nellie (Democrat)

N Franklin 2 C.C. Woman

Taufer, Mary S. (Republican)

E Washington 2 C.C. Woman

Taylor, Estel Larry (Democrat)

New Eagle 2 C.C. Man

Turturice, Janine (Republican)

S Strabane 2 C.C. Woman

Turturice, Lane (Republican)

S Strabane 2 C.C. Man

Back to Top

U

Uram, Thomas J. (Republican)

N Strabane 2 C.C. Man

Uram, Thomas J. (Republican)

Member State Committee

Back to Top

V

Veliky, Alan J. (Democrat)

Monongahela 2W-3 C.C. Man

Vitchoff, Lorraine (Democrat)

California 4 C.C. Woman

Vitteck, Jr, George W. (Democrat)

Member State Committee

Vittone, Jane Ann (Republican)

Bentleyville 2 C.C. Woman

Back to Top

W

Warco, S Timothy (Democrat)

Washington 6W-1 C.C. Man

Westcott, Kenneth J. (Democrat)

Washington 6W-3 C.C. Man

White, Jesse (Democrat)

Rep. in Gen Assembly Dist. 46

Whiting, Brooke (Democrat)

Centerville 1 C.C. Woman

Wilhelm, Clyde (Republican)

Nottingham 1 C.C. Man

Williams, Monda (Democrat)

Washington 3W-1 C.C. Woman

Wilson, Margaret Peg (Democrat)

Washington 6W-3 C.C. Woman

Woeber, Bob (Republican)

Peters C-1 C.C. Man

Woodburn, Estelle (Democrat)

Independence 1 C.C. Woman

Wright, Brenda (Democrat)

Canton 5 C.C. Woman

Wright, Jr, James A. (Democrat)

Independence 2 C.C. Man

Back to Top

Y

Yencho, Barbara (Democrat)

Bentleyville 1 C.C. Woman

Back to Top

Z

Zajdel, Laura C. (Republican)

Peters A-3 C.C. Woman

Go to Top
resultsbottomGrad