Washington

County

2015 General Election

Tuesday, November 03, 2015

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Alphabetical List of Candidates

Results by candidate

A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U V W Y Z

A

Adam, Dennis L Denny (Democrat)

City Treasurer/Washington 1-4

Allison, Minna J. (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 5-4

Alrutz, Norma (Cross-Filed)

School Director/Burgettstown R1 2-4

Alterio, Glenn (Democrat)

Supervisor/Chartiers 1-6

Amodei-Mascar, Cheryl (Republican)

Council/East Washington 4-4

Archambault, Frank (Cross-Filed)

School Director/McGuffey R1 2-4

Arnet, Heather (Democrat)

Special Election 37 Senator

Augustine, Joseph (Republican)

School Director/California R1 1-4

Ayres, Merle (Democrat)

School Director/Burgettstown R2 2-4

Back to Top

B

Ba, Katherine Tina S (Democrat)

Council/Canonsburg 3w 1-4

Badia, Ed (Democrat)

Supervisor/Cecil 2-6

Baird, W Douglas (Democrat)

Council/Midway 3-4

Ballentyne, Georgia (Republican)

City Council/Washington 2-4

Barale, Caryl (Republican)

Auditor/Amwell 1-6

Barale, Edward (Republican)

Supervisor/ Amwell 1-6

Barna, Kenneth R. (Democrat)

Auditor/Carroll Twp 1-6

Battaglini, Paul (Democrat)

Commissioner/East Beth 11-4

Bebo, James (Democrat)

School Director/Burgettstown R3 1-4

Bell, Rt (Democrat)

Council/Canonsburg At-large 1-2

Birdsall, Karen (Democrat)

School Director/Avella R3 2-4

Blumer, Shawn (Cross-Filed)

Constable/Amwell 1-6

Bobnar, Saundra (Republican)

Council/New Eagle 2-4

Bockstoce, James R. (Democrat)

Supervisor/Somerset 1-6

Bowman, Harold (Democrat)

Council/Canonsburg 1w 1-4

Boyd, Blake (Republican)

Constable/Monongahela 3w 1-6

Brady, Nancy L. (Cross-Filed)

School Director/Bentworth 5-4

Brandenburg, Ron (Republican)

Supervisor/Hopewell 1-6

Brashear, Rocky (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 5-4

Breese, Troy G. (Cross-Filed)

School Director/Washington 5-4

Briegel, J Rolf (Republican)

School Director/Peters Twp 5-4

Bulko, Mariann Cook (Democrat)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Burcin, George (Democrat)

Council/Ellsworth 4-4

Back to Top

C

Caleffe, Penny S. (Cross-Filed)

School Director/Trinity R2 2-4

Campbell, Sr, John C. (Cross-Filed)

School Director/Washington 5-4

Caporizzo, Michael V. (Cross-Filed)

School Director/Canon McMillan Cecil 2-4

Caprini, Valarie (Caprini School Director)

School Director/Beth Center R3 2-4

Carlile, Raymond W. (Democrat)

Constable/Washington 4w 1-6

Carroll, Marcus (Democrat)

Constable/Charleroi 1-6

Caton, Mary Lou (Republican)

Council/Canonsburg 3w 1-4

Caumo, Jr, Richard A. (Democrat)

School Director/Chartiers Houston 5-4

Chaney, Richard A. (Democrat)

Council/Cokeburg 5-4

Chasko, Paul J. (Democrat)

Supervisor/Union 2-6

Cialone, Albert (Democrat)

Auditor/Fallowfiled 1-6

Clark, Joe (Cross-Filed)

Council/Deemstown 4-4

Clark, Terrell Duane (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 5-4

Claus, Henry (Republican)

Council/Claysville 3-4

Clemons, Linda L. (Cross-Filed)

School Director/Washington 5-4

Cline, William H. (Republican)

Supervisor/South Franklin 6

Close, Harold (Republican)

Supervisor/North Strabane 2-6

Coleman, Fran (Democrat)

Council/Canonsburg 2w 2-4

Coleman, Jr, George R. (Republican)

Council/Canonsburg At-large 1-2

Conger, John S. (Democrat)

Council/Donora 3-4

Conklin, Leisa A. (Democrat)

Twp Commissioner/East Beth 3 1-4

Cottrill, Tina (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large 5-4

Covey, Anne (Republican)

Justice Of The Supreme Court

Cox, James L. (Republican)

Constable/Bentlyvlille 1-6

Cruny, Jo Ellen (Democrat)

Auditor/Independence 1-6

Back to Top

D

Daerr, Heather (Republican)

Supervisor/Union 1-2

Daerr, Heather (Republican)

Supervisor/Union 2-6

Davis, Sandy (Democrat)

Council/Roscoe 3-4

DeAngelo, Dana (Democrat)

Council/West Brownsville 3-4

Detts-Dranzo, Holly (Democrat)

Council/Cokeburg 5-4

Devenney, Jeffrey W. (Cross-Filed)

School Director/Avella R3 2-4

Difilippo, Philip (Democrat)

Council/California 3-4

Dille, Martha L. (Democrat)

Auditor/Morris 1-6

Dipiazza, Randy E. (Democrat)

Council/Charleroi 3-4

Dobich, Sean (Republican)

School Director/Trinity R1 1-4

Dodd, James (Democrat)

School Director/Ringgold At-Large 1-2

Dodd, James W. (Democrat)

Council/Houston 3-4

Dodd, Jim (Republican)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Donaldson, Mary G. (Democrat)

Supervisor/Robinson 1-6

Donohue, Christine (Democrat)

Justice Of The Supreme Court

Dopudja, Mark E. (Cross-Filed)

School Director/Canon McMillan Cecil 2-4

Dorsey, Andy (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 5-4

Dougherty, Kevin M. (Democrat)

Justice Of The Supreme Court

Drill, Karen (Cross-Filed)

School Director/Beth Center R3 2-4

Dubina, Nick (Democrat)

City Controller/Washington 1-4

Dubow, Alice Beck (Democrat)

Judge Of Superior Court

Duerr, David (Republican)

Supervisor/Hanover 1-6

Dunleavy, Ronald A. (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 5-4

Duran, Stephen (Republican)

Supervisor/Robinson 1-6

Durst, Susan B. (Republican)

Auditor/West Finley 1-6

Back to Top

E

Ealy, Jr, Roy (Republican)

Supervisor/East Finley 1-6

Egizio, Frank (Republican)

Supervisor/Cecil 2-6

Eimer, Allen (Democrat)

Council/Cokeburg 5-4

Ellis, Nancy (Democrat)

Mayor/Charleroi 1-2

Encapera, Ryan F. (Republican)

Council/California 3-4

Erbrecht, Elizabeth (Republican)

Auditor/Nottingham 1-6

Erickson, Chris (Democrat)

Council/Centerville 3w 1-4

Errett, Melinda (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large 5-4

Back to Top

F

Faure, James (Democrat)

Council/Marianna 2-4

Faust, Terry L. (Faust For Council)

City Council/Washington 2-4

Ferguson, James R. (Democrat)

Council/New Eagle 2-4

Finch, Jeffrey Scott (Cross-Filed)

School Director/McGuffey R2 2-4

Fine, Jack B. (Democrat)

Constable/New Eagle 1-6

Fournier, Connie (Republican)

Constable/Peters Twp 1-6

Frey, Catherine (Democrat)

Council/Cokeburg 5-4

Frost, Laura (Cross-Filed)

School Director/Beth Center R1 2-4

Frye, Ruth A. (Democrat)

Council/Claysville 3-4

Back to Top

G

Gagich, Jim (Cross-Filed)

School Director/Avella R1 2-4

Gennaccaro, Anthony F. (Republican)

Constable/North Franklin 1-6

George, Mike (Republican)

Justice Of The Supreme Court

Gerard, Jason H. (Democrat)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Giffin, James W. (Democrat)

Council/Allenport 3-4

Gilpin, David (Cross-Filed)

Council/Deemstown 4-4

Gilpin, Earl (Democrat)

Council/Deemstown 4-4

Giordano, Emil (Republican)

Judge Of Superior Court

Glaneman, Gail A. (Republican)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Golna, John H. (Democrat)

Constable/Washington 7w 1-6

Golsky, J Frank (Democrat)

School Director/Trinity R1 1-4

Gorby, Harry (Democrat)

Council/Cokeburg 5-4

Gordon, Mark R. (Democrat)

Constable/Washington 2w 1-6

Greco, Russell (Democrat)

Supervisor/South Strabane 2-6

Green, Michele Mikey (Democrat)

Auditor/Jefferson 1-6

Gwyer, Jim (Cross-Filed)

School Director/Beth Center R1 2-4

Back to Top

H

Hancher, Ron (Cross-Filed)

Council/Houston 3-4

Handick, Dale (Democrat)

Supervisor/Hanover 1-6

Harden, Scott W. (Cross-Filed)

School Director/McGuffey R2 2-4

Harrison, James D. (Democrat)

Supervisor/Carroll 6

Harvey, John B. (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 5-4

Helinski, Maureen M. (Cross-Filed)

School Director/Canon McMillan N. Strabane 2-4

Henck, Jasen (Democrat)

Twp Commissioner ( At-large)/ East Beth

Hepinger, Barry E. (Democrat)

Constable/Sourh Strabane 1-6

Hess, Christopher J. (Cross-Filed)

School Director/Chartiers Houston 5-4

Hite, Wayne (Democrat)

Council/Bentleyville 3-4

Hoberek, Margaret M. (Republican)

Supervisor/Jefferson 1-6

Hodgson, Robert (Democrat)

Council/North Charleroi 3-4

Hopkins, Adele R. (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 5-4

Hull, Ronald (Democrat)

Constable/Cross Creek 1-6

Hundertmar, Christine (Cross-Filed)

School Director/Beth Center R3 2-4

Hunt, Terry (Republican)

Council/Deemstown 4-4

Hvizdos, David P. (Democrat)

School Director/Peters Twp 5-4

Back to Top

I

Impiccini, Tammy (Democrat)

Council/Centerville 2w 1-4

Back to Top

J

Jansante, Brittany (Cross-Filed)

Council/Bentleyville 3-4

Jennings, Thomas (Cross-Filed)

Supervisor/Independence 1-6

Jericho, Jerry L. (Democrat)

Council/Charleroi 3-4

Back to Top

K

Karmazin, Paul (Republican)

Council/Canonsburg 2w 2-4

Kearns, Clyde W. (Democrat)

School Director/Bentworth 5-4

Kelly, Neil (Democrat)

Supervisor/North Strabane 2-6

Kendall, Loretta B. (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large 5-4

Kennedy, Gene (Cross-Filed)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Kepics, Bob (Cross-Filed)

Mayor/Monongahela 1-4

Keranko, Heather (Democrat)

School Director/Charleroi 5-4

Kerestan, Jeffery (Democrat)

Council/Ellsworth 4-4

King, Douglas S. (Cross-Filed)

Supervisor/ Nottingham 1-6

Koehler, Mark (Democrat)

Council/Coal Center 2-4

Komorowski, Adam (Democrat)

Constable/Canonsburg 2w 1-6

Kosey, Jr, Paul W. (Democrat)

Constable/Washington 5w 1-6

Kosir, Jr, Frank (Republican)

Council-at-large/Peters Twp 2-4

Kruell-Buck, Deborah (Democrat)

Council/Charleroi 3-4

Kulak, Kenneth J. (Democrat)

City Council/Monongahela 2-4

Kuzupas, Paul (Republican)

Supervisor/North Beth 6

Back to Top

L

Lachman, Donald (Cross-Filed)

Supervisor/Buffalo 6

Lalley, Paul (Republican)

Judge Of Commonwealth Court

Larimer, Roy A. (Democrat)

Council/Bentleyville 3-4

Legarsky, James R. (Democrat)

Council/Allenport 3-4

Lewis, Robert J. (Republican)

Council-at-large/Peters Twp 2-4

Lucy, G Scott (Democrat)

Constable/Ellsworth 1-6

Luongo, Sharon K. (Cross-Filed)

Tax Collector/Houston 1-2

Back to Top

M

Macfann, Walter D. (Democrat)

Supervisor/West Pike Run 6

Maddiex, Jim (Democrat)

Council/California 3-4

Maggi, Larry (Democrat)

County Commissioners

Main, Jerry (Democrat)

Constable/Buffalo 1-6

Manning, Michael (Democrat)

School Director/Bentworth 5-4

Mariscott, Anthony N. (Democrat)

Council/California 3-4

Marshall, Robert (Democrat)

Council/Long Branch 2-4

Martin, David Ian (Republican)

Supervisor/West Finley 1-6

Martin, Steven M. (Democrat)

School Director/California R1 1-4

Martini, S David (Democrat)

Council/Roscoe 3-4

McCormick, Mike (Republican)

County Commissioners

Mcdonald-Kemp, Traci (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-06 1-6

McFaddin, William Bj (Democrat)

Council/Stockdale 3-4

McGarry, Joseph E. (Democrat)

Council/Canonsburg 2w 2-4

McIlvaine, Kerrin (Cross-Filed)

School Director/Trinity R3 2-4

McKay, Jodi Nation (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large 5-4

Mckinney, Ken (Democrat)

Council/Burgettstown 2-4

Mcmurray, Adam (Cross-Filed)

School Director/Bentworth 5-4

McMurray, Thomas W. (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 5-4

McQuillan, Thomas (Democrat)

Council/McDonald 4-4

Megginson, Shawn M. (Democrat)

Constable/Washington 6w 1-6

Megyesy, Roney J. (Democrat)

Supervisor/Canton 6

Mercante, Bob (Cross-Filed)

Supervisor/West Beth 1-6

Merrell, William (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 5-4

Midler, Evan (Republican)

Supervisor/Cross Creek1-6

Miller, Daryl A. (Democrat)

City Council/Monongahela 2-4

Miller, William R. (Republican)

Constable/Sourh Strabane 1-6

Montgomery, H Wayne (Democrat)

Supervisor/ Amwell 1-6

Moore, Thomas L. (Republican)

Supervisor/South Strabane 2-6

Mor, Jennifer Frazier (Cross-Filed)

School Director/Trinity R3 2-4

Morrocco, John D. (Democrat)

Supervisor/Cecil 2-6

Moskal, Stephen (Democrat)

School Director/Canon McMillan 1-2

Murphy, Stephen (Republican)

Constable/Chartiers 1-6

Back to Top

N

Nesic, Walter (Cross-Filed)

Council/Houston 3-4

Nutting, Thomas (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 1-2

Back to Top

O

Olson, Judy (Republican)

Justice Of The Supreme Court

Oppenheim, Jay B. (Democrat)

Constable/Speers 1-6

Ott, Maureen (Cross-Filed)

School Director/Ringgold R3 1-4

Back to Top

P

Pappasergi, Elaine M. (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 5-4

Paris, III, E Alex (Cross-Filed)

School Director/Avella R1 2-4

Pascoe, Robert (Democrat)

Council/Stockdale 3-4

Passalacqu, Silvio (Republican)

Supervisor/North Franklin 1-6

Patterson, Lori L. (Cross-Filed)

Tax Collector/West Pike 1-2

Pel, Antonia Fafalios (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 5-4

Pelkey, William P. (Democrat)

Council/Centerville 1w 1-4

Pendeville, Marla (Republican)

School Director/Burgettstown R3 1-4

Pflugh, James (Democrat)

Council/West Brownsville 3-4

Pihakis, Manuel (Cross-Filed)

School Director/Canon McMillan 1-4

Pitzarell, Vincent (Democrat)

Constable/Nottingham 1-6

Pleta, Marsha K. (Cross-Filed)

School Director/Washington 5-4

Podroskey, Phillip (Republican)

Supervisor/West Pike Run 6

Poknis, Mary Jo (Democrat)

Register Of Wills/ex Officio

Pucel, Owen (Democrat)

Council/New Eagle 2-4

Putman, Scott (Cross-Filed)

Mayor/Washington 1-4

Back to Top

R

Redlinger, Robert W. (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-1-01 1-6

Reed, Sr, Donald G. (Republican)

Supervisor/Mt. Pleasant 1-6

Reihner, Terree L. (Republican)

School Director/Canon McMillan 1-2

Repole, Thomas (Democrat)

School Director/Burgettstown R2 2-4

Reschenthaler, Guy (Republican)

Special Election 37 Senator

Restivo, Daniel (Republican)

Supervisor/Fallowfield 1-6

Rice, George M. (Democrat)

Supervisor/Mt. Pleasant 1-6

Riecks, George (Democrat)

Constable/East Beth 2-6

Roach, Sandra (Democrat)

Constable/Claysville 1-6

Rockage, Fred (Cross-Filed)

School Director/Chartiers Houston 1-2

Ross, Bob (Democrat)

Supervisor/North Strabane 2-6

Ross, Jeffrey E. (Cross-Filed)

School Director/McGuffey R3 1-4

Ross, John (Democrat)

Council/Twilight 3-4

Rossi, Mary (Democrat)

Auditor/Stockdale 1-4

Ruby, Karen I. (Cross-Filed)

School Director/Washington 5-4

Rumble, Barbara (Democrat)

Council/Coal Center 2-4

Rush, Mary (Democrat)

Supervisor/Hopewell 1-6

Back to Top

S

Sabot, Bob (Democrat)

Supervisor/North Franklin 1-6

Sadler, Earl P. (Democrat)

Supervisor/Fallowfield 1-6

Sargent, Deborah (Republican)

Supervisor/Union 2-6

Schaal, Michael (Republican)

Council/McDonald 4-4

Schultz, Bernard (Democrat)

Constable/Canonsburg 1w 1-6

Secco, Melissa (Cross-Filed)

School Director/Burgettstown R1 2-4

Secrist, Jr, John E. (Republican)

Council/Finleyville 2-4

Segedi, Mark (Democrat)

Council/Ellsworth 4-4

Sheppard, John (Republican)

Supervisor/Canton 6

Shober, Harlan (Democrat)

County Commissioners

Short, James E. (Republican)

School Director/Charleroi 5-4

Sicchitano, Ron (Democrat)

Auditor/North Beth 1-6

Sivavec, Eric J. (Republican)

Supervisor/Cecil 2-6

Slider, Jason D. (Democrat)

Constable/Hopewell 1 -6

Smith, Cynthia M. (Democrat)

Council/Claysville 3-4

Smith, Geoffrey J. (Democrat)

Council/Claysville 3-4

Smith, James T. (Democrat)

Constable/Monongahela 2w 1-6

Smith, S Douglas (Republican)

Supervisor/Morris1-6

Sochor, Randy (Cross-Filed)

Supervisor/Blaine 6

Spangler, Erin (Democrat)

Constable/Marianna 1-6

Speer, Larry (Democrat)

Supervisor/Union 1-2

Sprowls, Janie (Democrat)

Auditor/South Franklin 1-6

Staley, Edward (Democrat)

Constable/West Pike Run 1-6

Staley, Joanne (Democrat)

Constable/Coal Center 1-6

Staley, Marcus M. (Republican)

Supervisor/North Strabane 2-6

Steiger, Bonnie (Democrat)

Constable/Finleyville 1-6

Sterner, Bill (Democrat)

Council/Twilight 3-4

Stewart, Colt (Democrat)

Council/Elco 3-4

Stout, Edward P. (Democrat)

Supervisor/Donegal 1-6

Swinchock, Joseph (Democrat)

Twp Commissioner/East Beth 4 1-4

Back to Top

T

Taylor, Robert L. (Democrat)

Supervisor/North Beth 6

Temple, Brian D. (Cross-Filed)

Supervisor/Mt. Pleasant 1-2

Terravecch, Cheryl L. (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 5-4

Thompson, Curtis L. (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-02 1-6

Trump, Bridgett (Cross-Filed)

School Directpr/Beth Center R2 1-4

Tustin, Jr, John M. (Democrat)

Constable/Canonsburg 3w 1-6

Tyler-owens, Darra (Cross-Filed)

School Director/California R2 2-4

Back to Top

U

Ursitz, Louis R. (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large 5-4

Back to Top

V

Valduga-Laty, Melinda (Democrat)

Auditor/Independence 1-2

Verosko, Ronald (Democrat)

Council/Ellsworth 4-4

Villella, Joseph (Democrat)

Council/North Charleroi 3-4

Back to Top

W

Walker, William T. (Democrat)

Constable/Robinson 1-6

Ward, Ethan T. (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-10 1-6

Weber, Bob (Cross-Filed)

Supervisor/South Strabane 2-6

Wecht, David (Democrat)

Justice Of The Supreme Court

West, Cindy L. (Republican)

Auditor/Canton 1-6

Westcott, Ken (Democrat)

City Council/Washington 2-4

Wilkinson, Adam (Cross-Filed)

School Director/California R3 2-4

Wilkinson, Adam T. (Democrat)

Council/Allenport 3-4

Williams, Monda (Democrat)

City Council/Washington 2-4

Wisyanski, Leonard (Democrat)

Council/Twilight 3-4

Wojcik, Joseph (Democrat)

Council/Long Branch 2-4

Wojcik, Michael (Democrat)

Judge Of Commonwealth Court

Back to Top

Y

Yakich, Charlie (Republican)

School Director/Charleroi 5-4

Yerkey, Danielle (Democrat)

School Director/Charleroi 5-4

Back to Top

Z

Zanardini, Carl (Democrat)

Council/Stockdale 3-4

Zebley, Mary S. (Democrat)

Council/Centerville At-large 1-4

Zeletski, Carrie D. (Democrat)

Council/North Charleroi 3-4

Zielensky, Diane (Cross-Filed)

School Director/California R3 2-4

Zioleck, Maria Hurley (Cross-Filed)

School Director/California R2 2-4

Zupancic, Joseph M. (Cross-Filed)

School Director/Canon McMillan N. Strabane 2-4

Go to Top
resultsbottomGrad