Washington

County

2017 General Election

Tuesday, November 07, 2017

176 of 176 precincts reporting.

Unofficial Results

Alphabetical List of Candidates

Results by candidate

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T V W Y Z

A

Ackerman, P Jane (Democrat)

Judge Of Elections Donora 2

Adams, Sharon (Republican)

Tax Collector East Washington 1-4

Addleman, Catherine S. (Democrat)

Inspector of Elections Morris

Akis, Sophia (Cross-Filed)

Tax Collector Burgettstown 1-4

Alfano, Patsy J. (Democrat)

Council/California 4-4

Amati, Nancy M. (Democrat)

Inspector of Elections Donora 2

Amato, Elizabeth (Republican)

Inspector of Elections Chartiers 6

Amber, Eric J. (Cross-Filed)

School Director/California RI 2-4

Anderson, Lisa (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 4-4

Anthony, Louis (Republican)

Inspector of Elections New Eagle 2

Arcuri, Frank (Republican)

Council Peters CW 1-4

Argentine, Priscilla K. (Republican)

Judge Of Elections Peters C-3

Assad, Andrew (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 4-4

Back to Top

B

Babirad, Ben (Democrat)

Tax Collector Bentleyville 1-4

Ball, David M. (Republican)

Council Peters AW 1-4

Balog, Teresa L. (Democrat)

Tax Collector Centerville 1-4

Barnes, Rhonda L. (Democrat)

School Director/Washington 4-4

Basara, Carol A. (Democrat)

Mayor Cokeburg 1-4

Bauer, Jack W. (Republican)

Judge Of Elections North Beth 1

Bayer, Robert F. (Democrat)

Supervisor/Somerset 6

Bear, Sam (Democrat)

Supervisor/Canton 6

Bell, R T. (Cross-Filed)

Council/Canonsburg At-large 1-4

Bellicin, Betty Adams (Republican)

School Director/Bentworth 4-4

Benard, Paulette (Republican)

Auditor/West Beth 1-6

Berquist, James F. (Republican)

Council Peters DW 1-4

Bitonti, John W. (Cross-Filed)

School Director/Califonia RIII 1-2

Bittner, Jon (Democrat)

Council/California 4-4

Black, Sheila (Democrat)

Inspector of Elections Hopewell

Blankenship, Lawna (Republican)

Judge Of Elections Peters B-2

Bloom, Vince (Republican)

Council/Beallsville 3-4

Blosser, Rachel Warner (Democrat)

Tax Collector Cross Creek 1-4

Bobnar, Saundra L. (Republican)

Council/New Eagle 3-4

Bodnovich, Tom (Republican)

Supervisor/Canton 6

Bowers, Susan M. (Democrat)

City Controller Monongahela 1-4

Bowker, Lauren (Democrat)

Auditor/Carroll 1-6

Bowman, Rebecca (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 4-4

Bowman-Monaco, Darla (Cross-Filed)

School Director/Canonmac Cecil 1-4

Boyle, Annette (Democrat)

Inspector of Elections Cecil 1

Brandenburg, Jr, Louis (Democrat)

Supervisor/Independence 1-6

Braun, William C Bill (Cross-Filed)

School Director/Washington 4-4

Briggs, Eugene (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large

Brose, Shelley (Cross-Filed)

School Director/Chartiers-Houston 4-4

Brown, Nancy (Democrat)

Judge Of Elections Centerville 1

Brown, Patricia D. (Democrat)

Council/Claysville 4-4

Brown, Thomas (Democrat)

Mayor Bentleyville 1-4

Bruhn, Marissa (Democrat)

Council/Cokeburg 3-4

Bryner, Edward M. (Democrat)

Mayor Charleroi 1-4

Burns, Sr, J Bracken (Democrat)

Supervisor/South Strabane 2-6

Butka, Caroline (Democrat)

Inspector of Elections Chartiers 6

Byers, Tim (Republican)

Supervisor/East Finley 6

Back to Top

C

Cairns, Patricia (Cross-Filed)

Tax Collector Roscoe 1-4

Campbell, John (Cross-Filed)

Auditor/Robinson 1-6

Cannon, Christine Fizzano (Republican)

Judge Of Commonwealth Court

Capanna, Rosemary (Democrat)

Mayor California 1-4

Carney, Sherrill D. (Republican)

School Director/Brownsville Area 4-4

Carroll, Hazel (Democrat)

Judge Of Elections Hope

Carroll, Zeffie L. (Cross-Filed)

School Director/Canonmac North Strabane 1-4

Caruso, Joseph (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 4-4

Casciola, Dean F. (Democrat)

Supervisor/Cross Creek1-6

Casciola, Tom (Democrat)

Supervisor/Cecil 2-6

Castellino, Janet (Democrat)

Council/Burgettstown 3-4

Caudill, Tom (Democrat)

City Council/Monongahela 2-4

Ceisler, Ellen (Democrat)

Judge Of Commonwealth Court

Celaschi, Larry (Democrat)

Council/Charleroi 4-4

Chandler, Eric (Cross-Filed)

Council/Canonsburg 3w 1-4

Checonsky, Geraldine (Democrat)

Inspector of Elections Chartiers 7

Cherry, Patricia R. (Cross-Filed)

School Director/Washington 4-4

Christoforetti, Lucy (Republican)

Inspector of Elections Peters A-1

Clark, Irene M. (Democrat)

Judge Of Commonwealth Court

Claus, Henry (Republican)

Council/Claysville 4-4

Close, Harold (Republican)

Supervisor/North Strabane 2-6

Clutter, Pamela (Democrat)

Auditor/West Beth 1-6

Cowden, Elizabeth (Republican)

Supervisor/Cecil 2-6

Cowieson, Sheila J. (Democrat)

Auditor/North Franklin 1-6

Cramer, Heidi S. (Democrat)

Council/Charleroi 4-4

Crawford, Janet (Democrat)

Judge Of Elections Smith 2

Crayton, John N. (Republican)

Council/Finleyville 2-4

Crile, Donald L. (Cross-Filed)

School Director/Beth Center RIII 1-4

Crosby, Kathy (Republican)

Inspector of Elections Peters B-1

Cross, Rick V. (Republican)

Supervisor/North Bethlehem 6

Culbusky, Rayna (Democrat)

Inspector of Elections North Charleroi

Cunningham, Leslie J. (Cross-Filed)

School Director/Avella RIII 1-4

Curtis, Jr, Regis A. (Republican)

Supervisor/Robinson 1-6

Back to Top

D

Daerr, Heather (Republican)

Supervisor/Union 2-6

Davidson, Saundra (Republican)

Inspector of Elections West Pike Run 1

Davis, Jr, Jack D. (Democrat)

Judge Of Elections Smith 6

Davis, Renay K. (Democrat)

Inspector of Elections Smith6

Day, Marjorie B. (Democrat)

Tax Collector Amwell 1-4

Deblassio, III, Joseph (Democrat)

Council/Long Branch 3-4

Dellarose, Jr, Ron (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 4-4

Denton, Gail (Republican)

Judge Of Elections Peters D-1

Dethomas, Angela S. (Republican)

Judge Of Elections Washington 5-2

Diess, David M. (Democrat)

Council/North Charleroi 1-2

Diethorn, Wyatt (Republican)

Inspector of Elections California 3

Dipiazza, Mary Lou (Democrat)

Inspector of Elections Charleroi 3

Dochinez, Eileen D. (Democrat)

Tax Collector West Brownsville 1-4

Dodd, Jim (Cross-Filed)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Donahoo, Thomas E. (Democrat)

Supervisor/West Bethlehem 6

Donnelly, Eric B. (Democrat)

Tax Collector Buffalo 1-4

Dorsey, Marlyn (Democrat)

Judge Of Elections Morris

Douglas, Denise E. (Republican)

Auditor/Nottingham 1-6

Duncan, Melinda S. (Republican)

Tax Collector West Finley 1-4

Dunn, Susan (Republican)

Inspector of Elections Morris

Durbin, Tom (Cross-Filed)

School Director/Trinity RII 1-4

Durko, Cathy (Democrat)

Tax Collector Cokeburg 1-4

Dwyer, Jacqueline (Democrat)

Judge Of Elections California 4

Back to Top

E

Eakin, Shirley (Democrat)

Inspector of Elections Cross Creek 3

Eates, Frances (Cross-Filed)

School Director/Trinity RI 2-4

Edgar, Arlene B. (Republican)

Judge Of Elections West Beth

Elich, George E. (Democrat)

Tax Collector Jefferson 1-4

Ellis, Nancy (Republican)

Mayor Charleroi 1-4

Engle, Pam (Cross-Filed)

Inspector of Elections Canton 2

Back to Top

F

Faust, Terry L. (Republican)

City Council/Washington 2-4

Fetchko, Shirley (Democrat)

Tax Collector Finleyville 1-4

Fidler, Mary Martha (Republican)

Judge Of Elections Donegal 1

Fine, Charles M. (Democrat)

Mayor New Eagle 1-4

Fine, Jack B. (Democrat)

Council/New Eagle 3-4

Fine, Jeffrey L. (Cross-Filed)

School Director/Washington 1-2

Fiori, Dawn (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large

Fischer, Robert L. (Republican)

Supervisor/Donegal 2-4

Flament, Carol Fida (Cross-Filed)

School Director/Ringgold RII 1-4

Fleeher, Ronald A. (Democrat)

Supervisor/Cecil 2-6

Flynn, Todd E. (Cross-Filed)

Supervisor/Nottingham 6

Foley, David M. (Democrat)

Supervisor/Robinson 1-6

Fortunato, Lyn-nette (Republican)

Inspector of Elections Amwell 2

Friend, Gary (Republican)

Supervisor/Chartiers 6

Frost-Moser, Rachel E. (Democrat)

Council/Beallsville 3-4

Furlong, Bill (Democrat)

Council/Stockdale 4-4

Furlong, Lou (Democrat)

Council/Stockdale 4-4

Back to Top

G

Galbraith, Nick (Republican)

Council/Houston 4-4

Galiffa, Jackie F. (Democrat)

Tax Collector Speers 1-4

Garase, Barbara (Republican)

Tax Collector Union 1-4

Garr, Sherrie Crawley (Cross-Filed)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Gaskill, Cynthia Eger (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large

Gates, Richard A. (Cross-Filed)

School Director/Brownsville Area 4-4

George, Janet L. (Republican)

Council Green Hills 4-4

George, Terry D. (Republican)

Mayor Green Hills 1-4

Giffin, Monica R. (Democrat)

Council/Allenport 4-4

Gilotty, Lisa (Republican)

Tax Collector Long Branch 1-4

Giordano, Emil (Republican)

Judge Of Superior Court

Girdish, Betty (Democrat)

Tax Collector West Beth 1-4

Glab, Edwin Chip (Democrat)

Council/California 4-4

Golwaski, Stanley (Democrat)

Council/Bentleyville 4-4

Gomber, Michael (Cross-Filed)

Mayor East Washington 1-4

Grcich, Laraine (Democrat)

Judge Of Elections Donora 4

Greenlee, John B. (Cross-Filed)

School Director/Beth Center RII 2-4

Grey, Charleen (Cross-Filed)

Tax Collector Hanover 1-4

Group, Carl (Cross-Filed)

School Director/McGuffey RIII 2-4

Guelker, Adrienne (Democrat)

Inspector of Elections Washington 7-1

Gutosky, Paula (Republican)

Council/California 4-4

Back to Top

H

Hall, Richard M. (Cross-Filed)

School Director/Chartiers-Houston 4-4

Hammett, Brian (Republican)

Supervisor/Hopewell 1-6

Hammett, Tina M. (Democrat)

Auditor/Canton 1-6

Hammond, Becky (Republican)

Council/Dunlevy 4-4

Harbaugh, Betty (Cross-Filed)

Tax Collector Deemston 1-4

Harding, Matthew (Cross-Filed)

School Director/Bentworth 4-4

Hardy, Jamison (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 4-4

Hartger, Harold (Democrat)

Council/East Washington 3-4

Havelka, Gary H. (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-07 1-6

Hayes, Peggy L. (Democrat)

Judge Of Elections East Washington

Hega, Jr, Stephen (Democrat)

Mayor North Charleroi 1-4

Hepple, Jeremy (Republican)

Council/Speers 4-4

Herriott, William L. (Democrat)

School Director/Chartiers-Houston 4-4

Hickman, Debra F. (Democrat)

Supervisor/Buffalo 6

Hodgkiss, Dorothy (Republican)

Judge Of Elections South Strabane 1

Horan, Bob (Democrat)

Mayor Allenport 1-4

Hotz, Bonita (Democrat)

Inspector of Elections Speers

Hummel, David (Republican)

Inspector of Elections Peters B-2

Hurney, Timothy (Republican)

Council/East Washington 3-4

Back to Top

I

Iams, Darrin Mark (Democrat)

Supervisor/Donegal 2-6

Iams, Tammi Marie (Democrat)

Supervisor/Donegal 2-4

Imhoff, Kathleen (Republican)

Tax Collector Nottingham 1-4

Back to Top

J

Jansante, Tim (Republican)

Council/Bentleyville 4-4

Back to Top

K

Kadlecek, Anita (Democrat)

Mayor Marianna 1-4

Kadlecek, Anita (Democrat)

Council/Marianna 4-4

Kagarise, Wade A. (Republican)

Judge Of Superior Court

Kanalis, Karla (Democrat)

Inspector of Elections California 4

Kegel, Tim (Republican)

Council/Finleyville 2-4

Keisling, Laura J. (Cross-Filed)

Tax Collector South Strabane 1-4

Kelly, Jon A. (Republican)

School Director/Chartiers-Houston 4-4

Kelly, Neil (Cross-Filed)

Supervisor/North Strabane 2-6

Kemp, John (Democrat)

Council/Ellsworth 3-4

Kencec, Marlene (Democrat)

Inspector of Elections Mt Pleasant 3

Kendall, Alisha M. (Democrat)

Tax Collector Robinson 1-4

Kennedy, Niles (Democrat)

Council/Claysville 4-4

King, Debby (Democrat)

Council/West Brownsville 4-4

King, Marissa (Republican)

Tax Collector Morris 1-4

Klick, Jane (Democrat)

Judge Of Elections Robinson 2

Kline, Mary E. (Democrat)

School Director/Canonmac Canonsburg 2-4

Koerner, Lynda (Republican)

Inspector of Elections Peters D-2

Kramer, Chris (Cross-Filed)

School Director/Burgettstown RI 1-4

Krilosky, Daniel (Cross-Filed)

Council/West Brownsville 4-4

Kubena, Barbara (Democrat)

Council/Cokeburg 3-4

Kunselman, Debbie (Democrat)

Judge Of Superior Court

Kurowski, Joe (Democrat)

Council/Ellsworth 3-4

Kutsek, Michael M. (Democrat)

Mayor Finleyville 1-4

Back to Top

L

Lacotta, Delores (Democrat)

Council/Centerville 6w 1-4

Lalley, Paul (Republican)

Judge Of Commonwealth Court

Lamb, Philip R. (Republican)

Judge Of Elections Peters D-3

Lambert, Anna L. (Democrat)

Judge Of Elections California 3

Lamp, Dylan (Democrat)

Mayor Centerville l1-4

Large, Ronald (Democrat)

Supervisor/Fallowfield 6

Lawrence, Chris (Democrat)

Supervisor/Jefferson 1-6

Lawson, Richard (Republican)

Supervisor/Union 2-6

Leasure, Ken (Cross-Filed)

School Director/McGuffey RIII 2-4

Lee, Bill (Cross-Filed)

Mayor Speers 1-4

Lee, Mike (Democrat)

Mayor Stockdale 1-4

Lemmi, Kevin (Democrat)

Supervisor/Hanover 1-6

Lenzi, Gary (Cross-Filed)

Supervisor/Carroll 6

Levy, Jack (Republican)

Supervisor/Buffalo 6

Liberatore, Maria (Democrat)

Judge Of Elections Centerville 6

Loughman, Rowena (Democrat)

Inspector of Elections West Beth

Lowe, Bryan (Republican)

School Director/Trinity RI 2-4

Lucinski, Stephen (Democrat)

Council/Allenport 4-4

Luketich, Richard T. (Republican)

Supervisor/South Strabane 2-6

Lukich, Donna (Democrat)

Inspector of Elections Chartiers 3

Luongo, Sharon (Democrat)

Tax Collector Houston 1-4

Back to Top

M

Maceiko, Robert A. (Cross-Filed)

Tax Collector Canonsburg 1-4

Machel, Jacob (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-01 1-6

Main, Jodie Lynn (Republican)

Council Green Hills 4-4

Malady, Meg Byron (Cross-Filed)

Tax Collector Charleroi 1-4

Malisky, Joseph Greg (Democrat)

Tax Collector Somerset 1-4

Manning, Joe (Democrat)

City Council/Washington 2-4

Manning, William Bill (Democrat)

Council/Beallsville 3-4

Marcolini, Sam (Republican)

School Director/Beth Center RII 2-4

Markley, Michelle L. (Democrat)

Tax Collector Claysville 1-4

Marsteller, Matthew R. (Democrat)

Judge Of Elections South Strabane 2

Mast, Carla Nicolella (Democrat)

City Treasurer/Washington 1-4

Matalik, Chris (Democrat)

School Director/Burgettstown RII 1-4

Matchett, Cory (Fort Cherry School)

School Director/Fort Cherry At-large

Matchett, Linda G. (Republican)

Inspector of Elections Robinson 2

Matesich, Timothy A. (Cross-Filed)

Tax Collector Carroll 1-4

Mauro, Larry (Cross-Filed)

School Director/Ringgold RI 1-4

Mauro, Larry (Democrat)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Maust, Lisa I. (Republican)

Judge Of Elections Independence 1

Mccarty, Judith A. (Cross-Filed)

School Director/Bentworth 4-4

Mccombe, David M. (Republican)

Inspector of Elections Peters C-3

McConn, Corey (Democrat)

School Director/Avella RI 1-4

Mclaughlin, Maria (Democrat)

Judge Of Superior Court

Mclaughlin, Sean (Democrat)

Council/Burgettstown 3-4

Mcnurlen, John (Democrat)

Inspector of Elections North Beth

Mcvay, Robert L. (Republican)

Inspector of Elections North Beth

Merckle, Nancy (Democrat)

Auditor/Amwell 1-6

Mermelstein, Jules (Green)

Judge Of Superior Court

Mermon, Paulette (Cross-Filed)

Auditor/Jefferson 1-6

Merrell, Monica (Republican)

Council Peters BW 1-4

Michael, William L. (Republican)

Supervisor/Hanover 1-6

Michalic, Amy (Republican)

Judge Of Elections Monongahela 3-2

Miles, Jeanine Robinson (Cross-Filed)

School Director/Fort Cherry At-large

Miller, Marianne (Democrat)

Judge Of Elections Twilight

Miller, Raymond (Democrat)

Council/McDonald 3-4

Minardi, Jr, Louis (Democrat)

Council/Twilight 4-4

Minardi, Paul (Democrat)

Council/Twilight 4-4

Minardi, Roberta (Democrat)

Tax Collector Twilight 1-4

Molish, Richard A. (Democrat)

Supervisor/West Pike 6

Mondon, August A. (Democrat)

Constable/Smith 1-6

Moniodes, Peter (Democrat)

School Director/Canonmac North Strabane 1-2

Montgomery, Kevin (Democrat)

Supervisor/Amwell 6

Moore, Jason (Republican)

Supervisor/Donegal 2-4

Morgan, Linda (Republican)

Judge Of Elections Cecil 1

Mosier, Sharon (Cross-Filed)

Tax Collector Canton 1-4

Moulton, Geoff (Democrat)

Judge Of Superior Court

Mraz, John Eric (Republican)

Supervisor/Fallowfield 6

Mundy, Sallie (Republican)

Justice Of The Supreme Court

Murray, Mary (Republican)

Judge Of Superior Court

Back to Top

N

Nagy, Phyllis Pensak (Democrat)

Judge Of Elections Smith 1

Niccolai, Barry R. (Democrat)

School Director/California RI 2-4

Nichols, Carolyn H. (Democrat)

Judge Of Superior Court

Nichols, Frank D. (Democrat)

Council/Long Branch 3-4

Nickovich, Lee (Democrat)

Supervisor/Chartiers 6

Nutting, Thomas (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 4-4

Back to Top

O

Oberst, Amanda (Democrat)

Judge Of Elections Washington 7-1

Oconnell, Randy (Republican)

Judge Of Elections Peters B-3

Orlosky, Kellie A. (Democrat)

Supervisor/South Franklin 6

Otto, John (Democrat)

Council/Twilight 4-4

Back to Top

P

Padilla, Rachel E. (Republican)

Council/Claysville 4-4

Pagac, Diane (Democrat)

Tax Collector California 1-4

Pagac, Roberta (Democrat)

Judge Of Elections Centerville 4

Parker, Minna (Republican)

Inspector of Elections Hopewell

Patterson, Lori L. (Democrat)

Tax Collector West Pike Run 1-4

Paul, Beverly R. (Republican)

Tax Collector Hopewell 1-4

Paul, Robert (Democrat)

Council/Bentleyville 4-4

Pecharka, Janet (Cross-Filed)

Judge Of Elections Chartiers 3

Pepper, Barbara L. (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 4-4

Pershina, Patricia L. (Democrat)

Inspector of Elections Robinson 2

Petrisek, John M. (Cross-Filed)

School Director/Bentworth 4-4

Petrosky, Dawn (Cross-Filed)

Council /East Washington 1-2

Pettit, Jesse D. (Independent)

Magisterial District Judge/27-3-01 1-6

Philipkosky, Walter (Democrat)

Council/Long Branch 3-4

Phillips, Darcey L. (Democrat)

Tax Collector Dunlevy 1-4

Piatt, Daniel (Piatt for Trinity)

School Director/Trinity RIII 1-4

Pinkney, Erica (Democrat)

Council/Marianna 4-4

Pinkney, Maria E. (Republican)

Supervisor/West Bethlehem 6

Pinkney, Rosa (Democrat)

Judge Of Elections Canton 2

Pireaux, Joanne (Democrat)

Judge Of Elections North Charleroi

Plants, Rodney G. (Democrat)

Supervisor/Donegal 2-6

Pollock, Joni J. (Democrat)

Tax Collector Elco 1-4

Polono, William Rusty (Democrat)

City Council/Monongahela 2-4

Popelas, Dawn M. (Democrat)

Council/Roscoe 4-4

Powell, Millicent (Republican)

Judge Of Elections Union 2

Price, Bill (Cross-Filed)

School Director/Burgettstown RIII 2-4

Price, Daryl (Republican)

Supervisor/South Strabane 2-6

Pro, Cathy (Democrat)

Tax Collector New Eagle 1-4

Progar, Donald J. (Cross-Filed)

Tax Collector North Strabane 1-4

Protin, Albert (Republican)

Inspector of Elections Charleroi 2

Protin, Eileen (Democrat)

Judge Of Elections Charleroi 2

Prusakow, Leonard B. (Democrat)

Inspector of Elections East Finley

Back to Top

Q

Quader, Anna Marie (Democrat)

Mayor Burgettstown 1-4

Back to Top

R

Rasel, Frances M. (Democrat)

Auditor/West Beth 1-4

Ray, Wayne E. (Cross-Filed)

Tax Collector Fallowfield 1-4

Reedy, II, James Arthur (Democrat)

Council/Burgettstown 3-4

Reedy, Maryann (Republican)

Mayor Burgettstown 1-4

Reis, Barbara (Democrat)

Tax Collector North Charleroi 1-4

Ricciuti, Patsy (Democrat)

Council/Centerville 5w 1-4

Rice, George M. (Democrat)

Supervisor/Mt. Pleasant 6

Riggle, Jack (Democrat)

Council/Elco 4-4

Riley, Cindy (Republican)

Judge Of Elections South Franklin 2

Ritchie, Marilou (Republican)

Council/McDonald 3-4

Roberts, Fredrick F. (Republican)

Council/Centerville 4w 1-4

Roberts, Shawna N. (Cross-Filed)

School Director/Beth Center RI 1-4

Rockage, Fred R. (Cross-Filed)

School Director/Chartiers-Houston 4-4

Rockwell, Eric (Democrat)

Supervisor/North Bethlehem 6

Roessler, James F. (Republican)

Inspector of Elections East Washington

Roessler, Mary Penn (Republican)

Judge Of Elections East Washington

Roman, James (Republican)

Recorder Of Deeds

Romonosky, Freda (Democrat)

Judge Of Elections Speers

Rossi, Cynthia (Democrat)

Supervisor/South Strabane 2-6

Roth, Neal (Republican)

Judge Of Elections Peters D-2

Rozmus, Theresa (Democrat)

Inspector of Elections Smith1

Rush, Mary S. (Democrat)

Supervisor/Hopewell 1-6

Russell, Eleanor H. (Libertarian)

Judge Of Elections Houston

Back to Top

S

Sabot, Bob (Republican)

Supervisor/North Franklin 6

Sadler, Helen (Democrat)

Auditor/Fallowfield 1-6

Salesky, William H. (Republican)

Inspector of Elections Peters A-3

Sarver, Linda (Democrat)

Inspector of Elections Monongahela 3-2

Scears, Larry W. (Democrat)

Council/Houston 4-4

Schaum, Connie (Democrat)

Tax Collector Allenport 1-4

Scherich, Robert D. (Republican)

Supervisor/West Finley 6

Schilinski, Carol (Republican)

Tax Collector South Franklin 1-4

Schmalz, David L. (Democrat)

Council/Houston 4-4

Schmid, Jason R. (Democrat)

Council/New Eagle 2-2

Schmitt, Kimberly H. (Democrat)

Council/Finleyville 2-4

Schwalb, Frederick J. (Democrat)

Council/North Charleroi 2-4

Scrip, Diane (Cross-Filed)

School Director/California RIII 1-4

Seelye, Gary (Democrat)

School Director/Brownsville Area 4-4

Seghi, Mary (Republican)

Inspector of Elections Union 2

Semon, Terry (Democrat)

Council/North Charleroi 2-4

Sentipal, Ethel (Democrat)

Judge Of Elections Jefferson

Sentipal, Ruth Ann (Democrat)

Inspector of Elections Cross Creek 1

Sepsi, Jennifer J. (Democrat)

Tax Collector East Beth 1-4

Setaro, Barbara (Democrat)

Inspector of Elections Centerville 2

Severine, John (Cross-Filed)

Council/Canonsburg 1w 1-4

Sewchok, Diane (Republican)

Inspector of Elections Donegal 1

Sexauer, Ann (Republican)

Judge Of Elections Peters B-1

Sherry, William (Republican)

Council/New Eagle 3-4

Shoupp, Lucy A. (Republican)

Inspector of Elections Peters C-1

Shriver, Richard D. (Cross-Filed)

School Director/McGuffey RI 1-4

Shuble, Juliana (Cross-Filed)

Inspector of Elections Canonsburg 3-1

Simons, Thomas (Cross-Filed)

Tax Collector Independence 1-4

Slagle, J R. (Democrat)

School Director/Trinity RI 2-4

Slay, Anna Marie (Democrat)

Inspector of Elections Smith2

Smith, Geoffrey J. (Democrat)

Council/Claysville 4-4

Smith, Marjorie L. (Republican)

Inspector of Elections West Beth

Smith, Michael John (Republican)

Supervisor/Donegal 2-6

Smith, Theresa (Democrat)

Inspector of Elections Roscoe

Smouse, Lonny (Democrat)

Council/Beallsville 3-4

Smykal, Diane (Cross-Filed)

Tax Collector North Franklin 1-4

Snatchko, Jon (Democrat)

Council/Midway 1-2

Songer, Jr, Paul J. (Republican)

Tax Collector Greenhills 1-4

Songer, Shelley W. (Republican)

Council Green Hills 4-4

Spahr, Larry (Democrat)

Supervisor/Union 2-6

Sparks-Gatling, Tara L. (Cross-Filed)

School Director/Washington 4-4

Speer, Bernardette (Democrat)

Tax Collector Union 1-4

Spicer, Brian (Democrat)

Supervisor/North Strabane 2-6

Staley, Joanne (Democrat)

Mayor Coal Center 1-4

Staley, Robert (Democrat)

Council/Coal Center 1-4

Stedman, Craig (Republican)

Judge Of Superior Court

Steggle, Priscilla M. (Republican)

Inspector of Elections South Strabane 1

Stein, Jr, William C. (Republican)

School Director/Ringgold At-large 3-4

Sterling, Daniel J. (Republican)

Judge Of Elections Peters A-2

Stetar, Frank (Republican)

Mayor California 1-4

Stewart, Mary Jane (Democrat)

Judge Of Elections Mt Pleasant 3

Stiegel, Jr, Gary J. (Republican)

Council-At-Large/Peters 1-4

Stout-Bashioum, Lisa (Democrat)

School Director/Bentworth 4-4

Sutch, Doris (Cross-Filed)

Judge Of Elections West Pike Run 1

Sutch, Susan (Democrat)

Inspector of Elections West Pike Run 1

Swart, Mary A. (Democrat)

Inspector of Elections West Finley1

Sweeney, Lacey R. (Democrat)

Inspector of Elections New Eagle 2

Szygenda, Edward R. (Cross-Filed)

School Director/McGuffey RII 1-4

Szygenda, Edward R. (No Party Specified)

School Director/McGuffey RII 1-4

Back to Top

T

Taylor, Daniel J. (Cross-Filed)

School Director/Peters Twp 4-4

Temas, Nick E. (Democrat)

Council/Marianna 4-4

Thomas, Hope (Republican)

Supervisor/Independence 1-6

Todd, Amy (Cross-Filed)

School Director/California RII 1-4

Torboli, Jamie L. (Democrat)

Tax Collector Mt Pleasant 1-4

Toth, Irvin (Cross-Filed)

Council/West Brownsville 4-4

Toth, John (Democrat)

Council/Twilight 4-4

Tworzydlo, Helen (Democrat)

Inspector of Elections Centerville 4

Back to Top

V

Valduga-Latynski, Melinda (Democrat)

Auditor/Independence 1-6

Vallina, Jon (Cross-Filed)

School Director/Burgettstown RIII 2-4

Verlato, Harry J. (Republican)

Judge Of Elections Peters A-3

Vitalbo, Susan J. (Cross-Filed)

Tax Collector Donora 1-4

Von Braddock, (Cross-Filed)

Council/West Brownsville 4-4

Back to Top

W

Warcholak, Carol A. (Cross-Filed)

Tax Collector Chartiers 1-4

Ward, Cynthia B. (Democrat)

Inspector of Elections Blaine

Ward, Martha T. (Democrat)

Supervisor/North Franklin 6

Ward, Richard (Democrat)

Judge Of Elections Robinson 3

Ward, Robert J. (Democrat)

Council/Houston 4-4

Watson, Shannon (Democrat)

Council/Bentleyville 4-4

Weinstein, Maryann B. (Democrat)

Council/East Washington 3-4

Weller, Jay (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-3-05 1-6

Wherry, Lisa A. (Democrat)

Tax Collector North Beth 1-4

Whiten, Linda (Cross-Filed)

Tax Collector Stockdale 1-4

Whiten, Robert (Democrat)

Judge Of Elections Charleroi 3

Whiten, Sylvia (Republican)

Inspector of Elections Charleroi 3

Widener, Lisa (Republican)

Inspector of Elections Mt Pleasant 3

Williams, Claudia J. (Republican)

City Council/Monongahela 2-4

Williams, Debbie (Democrat)

Judge Of Elections New Eagle 2

Wilson, Mark (Cross-Filed)

Magisterial District Judge/27-1-02 1-6

Wiltz, Kenneth J. (Cross-Filed)

School Director/Charleroi 4-4

Woeber, Bob (Republican)

Judge Of Elections Peters C-1

Woodruff, Dwayne (Democrat)

Justice Of The Supreme Court

Wright, Jessica (Republican)

Council/Deemston 3-4

Wright-Croft, Kathleen (Democrat)

Supervisor/Donegal 2-4

Back to Top

Y

Yadrick, Amy (Cross-Filed)

Tax Collector Smith 1-4

Yocca, Karen (Republican)

Inspector of Elections Peters A-2

Yohe, Sr, Mark A. (Republican)

Council/Deemston 3-4

Back to Top

Z

Zanolli, Barbara (Republican)

Inspector of Elections South Franklin 2

Go to Top
resultsbottomGrad