Washington

County

2019 Primary Election

Tuesday, May 21, 2019

175 of 175 precincts reporting.

Unofficial

D Judge Of Superior Court

Democrat

CandidatePercentVotes

Beth

Tarasi

42.3%

9864

Daniel D.

Mccaffery

13.5%

3151

Amanda

Green-hawkins

43.9%

10246

 

Write-In

0.3%

70

D Court Of Common Pleas

Democrat

CandidatePercentVotes

Joyce Hatfield

Wise

26.2%

4153

Traci

Mcdonald-kemp

73.7%

11685

 

Write-In

0.2%

27

D County Commissioners

Democrat

CandidatePercentVotes

Larry

Maggi

41.1%

10959

Harlan

Shober

31.3%

8351

Bobby

Dellorso

26%

6924

 

Write-In

1.6%

427

D District Attorney

Democrat

CandidatePercentVotes

M Jacob

Mihalov

98.1%

12775

 

Write-In

1.9%

251

D Register Of Wills/ex Officio

Democrat

CandidatePercentVotes

Bob

Sabot

21.4%

3363

Judith L.

Fisher

36.5%

5739

Suzanne

Archer

41.7%

6564

 

Write-In

0.5%

75

D County Treasurer

Democrat

CandidatePercentVotes

Lisa F.

Carpenter

58.1%

9072

Joe

Manning

41.3%

6454

 

Write-In

0.6%

95

D Clerk Of Courts

Democrat

CandidatePercentVotes

Frank

Scandale

99.5%

13749

 

Write-In

0.5%

69

D Prothonotary

Democrat

CandidatePercentVotes

Joy Schury

Ranko

99.7%

13926

 

Write-In

0.3%

36

D Coroner

Democrat

CandidatePercentVotes

S Timothy

Warco

99.7%

15194

 

Write-In

0.3%

45

D Mag Judge/27-2-01 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Jim

Saieva

34.7%

920

Glenn

Alterio

18.7%

496

Chuckie

Tenny

37.8%

1002

Charles E.

Kurowski

8.6%

227

 

Write-In

0.3%

7

D Mag Judge/27-1-03 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Suzanne M.

Ruschak

21.9%

317

Eric G.

Porter

78.1%

1131

 

Write-In

0.1%

1

D Mag Judge/27-3-03 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Joshua P.

Kanalis

99.5%

990

 

Write-In

0.5%

5

D Mag Judge/27-3-05 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Dawn R.

Petrosky

22.1%

477

Clark

Mitchell, Jr

25.6%

553

Jay

Banaszak

21.6%

467

Michael

Manfredi

30.5%

659

 

Write-In

0.2%

4

D Supervisor/amwell 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

109

D Supervisor/blaine 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

18

D Supervisor/buffalo 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

James W.

Arbore, Jr

83.7%

113

 

Write-In

16.3%

22

D Supervisor/canton 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Butch

Main

99.6%

568

 

Write-In

0.4%

2

D Supervisor/carroll 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Thomas

Rapp

98.4%

437

 

Write-In

1.6%

7

D Supervisor/cecil 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Cindy

Fisher

65.9%

720

Kevin

Camerson

32.1%

351

 

Write-In

1.9%

21

D Supervisor/chartiers 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Bronwyn

Maggi-kolovi

98.9%

637

 

Write-In

1.1%

7

D Supervisor/chartiers 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

A William

Kiehl

98.2%

651

 

Write-In

1.8%

12

D Supervisor/cross Creek 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

13

D Supervisor/donegal 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

20

D Supervisor/e Finley 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Supervisor/fallow 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

33

D Supervisor/fallow 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

19

D Supervisor/hanover 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Herbert

Grubbs

96.5%

82

 

Write-In

3.5%

3

D Supervisor/hopewell 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Donald W.

Kearns, Sr

100%

51

 

Write-In

0%

0

D Supervisor/indepen 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Joyce

Mckenzie

93.6%

103

 

Write-In

6.4%

7

D Supervisor/jefferson 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Brady

Mermon

94.7%

54

 

Write-In

5.3%

3

D Supervisor/morris 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

43

D Supervisor/mt Pleas 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Supervisor/n Beth 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Russell A.

Mowl

97.3%

107

 

Write-In

2.7%

3

D Supervisor/n Frank 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Richard E.

Haskey

97.4%

302

 

Write-In

2.6%

8

D Supervisor/n Strab 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Emily L.

Holmes

98.3%

882

 

Write-In

1.7%

15

D Supervisor/nott 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

23

D Supervisor/robinson 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Rodger

Kendall

94.1%

95

 

Write-In

5.9%

6

D Supervisor/smith 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Timothy

Green

99%

310

 

Write-In

1%

3

D Supervisor/somerset 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

David C.

Blackburn

46.9%

152

Joseph John

Cole

53.1%

172

 

Write-In

0%

0

D Supervisor/s Frank 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Mark

Knestrick

97.9%

140

 

Write-In

2.1%

3

D Supervisor/s Strab 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Kathy

Pienkowski

97.8%

674

 

Write-In

2.2%

15

D Supervisor/union 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Robert C.

Dooley

93%

292

 

Write-In

7%

22

D Supervisor/union 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

58

D Supervisor/w Beth 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

David C.

Garland

93%

132

 

Write-In

7%

10

D Supervisor/w Beth 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Lars

Lange

94.7%

126

 

Write-In

5.3%

7

D Supervisor/w Finley1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

D Supervisor/w Pike Run 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Dale

Tiberie

96.6%

140

 

Write-In

3.4%

5

D Commiss At Large/e Beth 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jasen

Henck

95.2%

218

 

Write-In

4.8%

11

D Commiss/e Beth 1w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Paul

Battaglini

63%

46

 

Write-In

37%

27

D Commiss/e Beth 3w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Leisa

Conklin

77.8%

35

 

Write-In

22.2%

10

D Commiss/e Beth 4w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Mayor/monon 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Gregory L.

Garry

92.5%

333

 

Write-In

7.5%

27

D Mayor/wash 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Scott

Putnam

95.6%

757

 

Write-In

4.4%

35

D Mayor/beallsville 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Scott D.

Miles

100%

34

 

Write-In

0%

0

D Mayor/deemston 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Robert

Longdon

94.9%

56

 

Write-In

5.1%

3

D Mayor/ellsworth 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

24

D Mayor/mcdonald 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

James Patrick

Powell

33.3%

58

David

Cooper

66.1%

115

 

Write-In

0.6%

1

D Council At Large/peters 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

73

D City Council/wash 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Joseph

Pintola

32.8%

458

Kenneth J.

Westcott

40.3%

564

Trent

Somes, III

24.3%

340

 

Write-In

2.6%

36

D City Council/monon 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Daryl A.

Miller

42.9%

244

Kenneth

Kulak

44.8%

255

 

Write-In

12.3%

70

D City Treasurer/monon 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

121

D City Treasurer/wash 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

129

D City Controller/wash 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Nicholas Nick

Dubina

99.5%

807

 

Write-In

0.5%

4

D Council/allenport 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

James

Giffin

29.6%

45

James

Hartman

30.3%

46

Ed

Mickey

35.5%

54

 

Write-In

4.6%

7

D Council/bentley 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Wayne

Hite

28.9%

101

Gary

Damich

44.3%

155

Roy A.

Larimer

25.7%

90

 

Write-In

1.1%

4

D Council/calif 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jim

Maddiex

23.3%

170

Abe

Ghubbar

14.1%

103

Phil

Difilippo

28.4%

207

Anthony N.

Mariscotti

32.5%

237

 

Write-In

1.6%

12

D Council/charl 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jerry L.

Jericho

36.7%

189

Frank

Paterra

26.4%

136

Nancy J.

Ellis

35.5%

183

 

Write-In

1.4%

7

D Council/charl 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Mark

Alterici

99.6%

224

 

Write-In

0.4%

1

D Council/claysville 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Ruth A.

Frye

45.6%

36

Cynthia Sweeney

Smit

48.1%

38

 

Write-In

6.3%

5

D Council/deemston 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

David E.

Gilpin

29.1%

39

Kenneth

Harasty

34.3%

46

Earl

Gilpin, II

32.1%

43

 

Write-In

4.5%

6

D Council/deemston 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Diana J.

Johnson

86.8%

46

 

Write-In

13.2%

7

D Council/donora 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Donnie

Pavelko

16.7%

270

Charles E Snuffy

Smi

14.4%

232

Edward Sonny

Lawson

20.8%

336

John S.

Conger

7.9%

127

Gilbert

Szakal, Jr

10.5%

169

Dennis A.

Gutierrez

6.1%

99

Joseph R.

Greco

19.4%

313

 

Write-In

4.3%

70

D Council/e Wash 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Kent M.

James

34%

128

Arthur Joseph

Fulton

31.9%

120

Daniel L.

Bird

30.1%

113

 

Write-In

4%

15

D Council/elco 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

D Council/ellsworth 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Mark

Segedi

36.4%

71

George W.

Burcin

26.7%

52

Jack T.

Daniels

33.3%

65

 

Write-In

3.6%

7

D Council/finleyville 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Kimberly H.

Schmitt

50%

16

Jeffrey

Lawrence

46.9%

15

 

Write-In

3.1%

1

D Council/houston 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

D Council/midway 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

16

D Council/midway 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Council/mcdonald 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Thomas A.

Mcquillan

34.7%

117

Tom

Rockwell

27%

91

Elmo B.

Cecchetti, II

30.9%

104

 

Write-In

7.4%

25

D Council/n Charl 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Joseph

Duche

21.6%

78

Carrie D.

Zeletski

24.7%

89

David M.

Diess

20.8%

75

Karie M.

Kolodychak

12.7%

46

 

Write-In

20.2%

73

D Council/roscoe 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Sandy

Davis

31.1%

96

S David

Martini, Sr

29.1%

90

Brian

Bilitski

36.9%

114

 

Write-In

2.9%

9

D Council/speers 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Richard

Daylong

96.8%

121

 

Write-In

3.2%

4

D Council/stockdale 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

22

D Council/twilight 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Leonard

Wisyanski

31.1%

23

John

Ross

33.8%

25

William

Sterner

33.8%

25

 

Write-In

1.4%

1

D Council/w Brown 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

James

Pflugh

68.7%

68

 

Write-In

31.3%

31

D Council/w Middle 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

D Council/beallsville 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Louis

Marinkovich

55.2%

37

Shelly

Miles

41.8%

28

 

Write-In

3%

2

D Council/beallsville 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Melissa

Povrzenich

97.5%

39

 

Write-In

2.5%

1

D Council/burgetts 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Phillip

Enso

62.3%

94

Kenneth

Mckinney

31.8%

48

 

Write-In

6%

9

D Council/burgetts 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Joyce

Nicksick

99%

97

 

Write-In

1%

1

D Council/coal Center 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

31

D Council/cokeburg 4-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Allen

Eimer

27.6%

35

Harry

Gorby

34.6%

44

Holly

Detts-dranzo

37%

47

 

Write-In

0.8%

1

D Council Dunlevy 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

D Council/long Branch 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Joseph

Krivoniak, Jr

87.9%

29

 

Write-In

12.1%

4

D Council/marianna 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Bryant

Dean

6.8%

5

Gerald C.

Kerr

2.7%

2

Tristan

Pinkney

11%

8

Julliette

Silva

9.6%

7

Scott

Jones

61.6%

45

 

Write-In

8.2%

6

D Council/marianna 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

48

D Council/new Eagle 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Tanya L.

Chaney

64.1%

143

 

Write-In

35.9%

80

D Council/new Eagle 2-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

101

D Council/canon 1w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Harry

Bowman

99.1%

337

 

Write-In

0.9%

3

D Council/canon 2w 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Rich

Russo

36.1%

219

Joseph E.

Mcgarry

32%

194

Fran

Coleman

32%

194

 

Write-In

0%

0

D Council/canon 3w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Tina Katherine

Bails

99.5%

201

 

Write-In

0.5%

1

D Council/cville At Large 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Mary S.

Zebley

99.3%

299

 

Write-In

0.7%

2

D Council/cville 1w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

William P.

Pelkey

91.9%

34

 

Write-In

8.1%

3

D Council/cville 2w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Tammy

Impiccini

100%

74

 

Write-In

0%

0

D Council/cville 3w 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Christopher

Erickson

100%

13

 

Write-In

0%

0

D Council/cville 5w 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Charles R.

Lamendola

100%

14

 

Write-In

0%

0

D Tax Coll/beallsville 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Terri

Bartolomucci-m

100%

43

 

Write-In

0%

0

D Tax Coll/blaine 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

D Tax Coll/burgetts 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Sheila

Repole

100%

99

 

Write-In

0%

0

D Tax Coll/marianna 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Erica L.

Pinkney

92.7%

38

 

Write-In

7.3%

3

D Tax Coll/twilight 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

D Auditor/amwell1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

28

D Auditor/blaine 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

D Auditor/buffalo 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Robert

Buchanan

100%

118

 

Write-In

0%

0

D Auditor/canton 2-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

D Auditor/carroll 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Ryan D.

Bowker

100%

429

 

Write-In

0%

0

D Auditor/cecil 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

27

D Auditor/chartiers 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

D Auditor/chartiers 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

D Auditor/cross Creek 2-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

D Auditor/e Finley 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/e Finley 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/e Finley 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/fallow 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

D Auditor/hanover 2-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

D Auditor/hopewell 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

12

D Auditor/independ 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Melissa

Ansell

97.3%

108

 

Write-In

2.7%

3

D Auditor/jefferson 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Ilene

Martin

100%

62

 

Write-In

0%

0

D Auditor/midway 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/morris 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

D Auditor/mt Pleasant 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/mt Pleasant 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/mt Pleasant 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

D Auditor/n Beth 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

6

D Auditor/n Frank 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

D Auditor/n Frank 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

11

D Auditor/n Strab 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

30

D Auditor/nott 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

Linda

Mahoney

100%

176

 

Write-In

0%

0

D Auditor/robinson 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

D Auditor/smith 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

28

D Auditor/somerset 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

D Auditor/s Frank 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Auditor/s Strab 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

D Auditor/union 2-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

11

D Auditor/w Beth 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

12

D Auditor/w Finley 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

D Auditor/w Pike Run 1-6

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

D School Dir/avella Ri 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

James

Gagich

80.2%

93

 

Write-In

19.8%

23

D School Dir/avella Rii 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

12

D School Dir/avella Riii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Terry

Jacobs, Jr

45.1%

82

 

Write-In

54.9%

100

D School Dir/beth Center Ri 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Chad

Novotney

36.4%

186

Bobbie Jo

Zelenick

28.4%

145

Jim

Gwyer

35%

179

 

Write-In

0.2%

1

D School Dir/beth Center Rii 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Joseph W.

Brown

58.1%

151

Anthony

Brown

40.4%

105

 

Write-In

1.5%

4

D School Dir/beth Center Riii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Christian

Mcdaniel

31.8%

188

Valarie

Caprini

16.7%

99

Christine

Hundertmar

29.4%

174

Tracey L.

Gilpin

21.3%

126

 

Write-In

0.8%

5

D School Dir/bentworth 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Michael W.

Manning

14.1%

343

John E.

Marchezak

20.3%

495

Coleen

Webeck

17%

415

Adam

Mcmurray

14.4%

350

Betty

Bellicini

17.6%

430

Nancy L.

Brady

16.5%

402

 

Write-In

0.1%

3

D School Dir/brownsville 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Kathrine M.

Winans

8%

11

Andy

Dorsey

25.4%

35

Michael L.

Rohlf

2.2%

3

Rocky

Brashear

19.6%

27

Terry

Clark, Jr

10.1%

14

Cheryl

Terravecch

11.6%

16

John B.

Harvey

6.5%

9

Michael

Sobocinski

16.7%

23

 

Write-In

0%

0

D School Dir/burgetts Ri 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Melissa

Secco

93.3%

139

 

Write-In

6.7%

10

D School Dir/burgetts Rii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Carrie

Lonick-snatch

47%

170

Kevin Kip

Kuzior

51.7%

187

 

Write-In

1.4%

5

D School Dir/burget Riii 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

D School Dir/calif Ri 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Benjamin E.

Neil

51.8%

129

Steven

Martin, Sr

47.8%

119

 

Write-In

0.4%

1

D School Dir/calif Rii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Chad

Ross

37.6%

157

Darra

Tyler-owens

22.8%

95

Marie Hurley

Zioleck

39.1%

163

 

Write-In

0.5%

2

D School Dir/calif Riii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Diane

Zielensky

49.5%

210

John

Bitonti

49.3%

209

 

Write-In

1.2%

5

D School Dir/canon Mac Cbg 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Manuel

Pihakis

98.5%

699

 

Write-In

1.5%

11

D School Dir/canon Mac Cbg 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Bernard

Price

99.4%

710

 

Write-In

0.6%

4

D School Dir/canon Mac Cecil 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Mark E.

Dopudja

45.6%

752

Michael V.

Caporizzi

54.1%

891

 

Write-In

0.3%

5

D School Dir/canon Mac N Strab 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Joseph M.

Zupancic

55.9%

800

Peter

Moniodes

43.6%

624

 

Write-In

0.4%

6

D School Dir/charl 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Charlie

Yakich

20%

726

Elaine M.

Pappasergi

21.1%

767

Adele R.

Hopkins

20.4%

741

Antonia

Pellegrini

19.2%

697

Heather

Keranko

18.7%

678

 

Write-In

0.5%

18

D School Dir/char Houston 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jay

Johnson

17.3%

509

Joseph C.

Politan

16%

472

Michael

Kolovich

15.6%

458

Richard A.

Caumo, Jr

18.1%

534

Laurie B.

Popeck

18.5%

545

Christopher

Hess

14.3%

420

 

Write-In

0.2%

5

D School Dir/fort Cherry 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Louis R.

Ursitz

20.8%

418

Melinda Longstreth

E

19.1%

383

Jodi Nation

Mckay

19.5%

391

Beverly Ann

Schwab

16.7%

336

Juliann

Sepesy

20%

402

 

Write-In

3.8%

76

D School Dir/mcguffey Ri 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

David

Haines

40.1%

126

Betty A.

Shingle

30.9%

97

Aaron

Vanatta

27.7%

87

 

Write-In

1.3%

4

D School Dir/mcguffey Rii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jason

Kern

27.5%

95

Ronie Shingle

Jackso

28.3%

98

Kevin

Whiteman

18.2%

63

Scott W.

Harden

25.1%

87

 

Write-In

0.9%

3

D School Dir/mcguffey Riii 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jeffrey E.

Ross

97.9%

187

 

Write-In

2.1%

4

D School Dir/peters Twp 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Minna

Allison

20.1%

916

William

Merrell

5%

228

Thomas W.

Mcmurray

18.1%

824

Jen

Grossman

22.7%

1031

Ronald A.

Dunleavy

18.8%

854

Rolf

Briegel

15%

681

 

Write-In

0.3%

13

D School Dir/ring At Large 3-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jason H.

Gerard

19.3%

912

William C.

Stein, Jr

18.8%

889

Gail

Glaneman

21%

993

Gene

Kennedy

20.8%

983

Jude

Urso

17.8%

842

 

Write-In

2.4%

115

D School Dir/ring At Large 1-2

Democrat

CandidatePercentVotes

Gail

Glaneman

54.3%

1066

William C.

Stein, Jr

43.4%

853

 

Write-In

2.3%

45

D School Dir/ring Riii 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Maureen

Ott

98.3%

471

 

Write-In

1.7%

8

D School Dir/trinity Ri 1-4

Democrat

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

59

D School Dir/trinity Rii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Gregory

Rudman

39.8%

328

Penny

Caleffe

59.1%

487

 

Write-In

1.1%

9

D School Dir/trinity Riii 2-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Jennifer Frazier

Mor

57.7%

632

Jim

Knapp

41.5%

455

 

Write-In

0.8%

9

D School Dir/wash 5-4

Democrat

CandidatePercentVotes

Troy G.

Breese

10.3%

380

Michael

Miller

10.4%

384

Marsha

Pleta

14.7%

542

Christopher

Ralston

6.7%

249

Dana

Shiller

12.3%

453

Amy Irene

Roberts

13.9%

512

Karen I.

Ruby

12.4%

459

John C.

Campbell

18.6%

686

 

Write-In

0.7%

24

R Judge Superior Court

Republican

CandidatePercentVotes

Rebecca

Warren

32.3%

5828

Megan Mccarthy

King

38.6%

6966

Christylee

Peck

28.7%

5181

 

Write-In

0.4%

65

R Court Of Common Pleas

Republican

CandidatePercentVotes

Joyce Hatfield

Wise

35.7%

4472

Traci

Mcdonald-kemp

64.1%

8044

 

Write-In

0.2%

26

R County Commissioners

Republican

CandidatePercentVotes

Nick

Sherman

31%

7008

Diana Irey

Vaughan

39.6%

8970

Jason

White

28.4%

6440

 

Write-In

1%

222

R District Attorney

Republican

CandidatePercentVotes

Eugene A.

Vittone

99.4%

11664

 

Write-In

0.6%

70

R Register Of Wills/ex Officio

Republican

CandidatePercentVotes

James

Roman

62.1%

7762

Jerad

Cypher

37%

4617

 

Write-In

0.9%

114

R County Treasurer

Republican

CandidatePercentVotes

Tom

Flickinger

71.1%

8973

David A.

Borodaty

27.9%

3526

 

Write-In

0.9%

117

R Clerk Of Courts

Republican

CandidatePercentVotes

Brenda

Davis

99.1%

11034

 

Write-In

0.9%

99

R Prothonotary

Republican

CandidatePercentVotes

Laura

Hough

99.1%

10481

 

Write-In

0.9%

92

R Coroner

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

827

R Mag Judge/27-2-01 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Charles E.

Kurowski

12.4%

199

Jim

Saieva

40.7%

653

Glenn

Alterio

13.4%

215

Chuckie

Tenny

33.2%

532

 

Write-In

0.3%

5

R Mag Judge/27-1-03 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Suzanne M.

Ruschak

23.8%

192

Eric G.

Porter

76.1%

615

 

Write-In

0.1%

1

R Mag Judge/27-3-03 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Joshua P.

Kanalis

98.9%

448

 

Write-In

1.1%

5

R Mag Judge/27-3-05 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Michael

Manfredi

40.2%

880

Jay

Banaszak

36.5%

800

Dawn R.

Petrosky

13.7%

300

Clark

Mitchell, Jr

9.2%

202

 

Write-In

0.4%

8

R Supervisor/amwell 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Dee

Frazee, Sr

70%

215

Jon

Locy

18.6%

57

 

Write-In

11.4%

35

R Supervisor/blaine 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

13

R Supervisor/buffalo 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Tim

Doman

73.5%

125

 

Write-In

26.5%

45

R Supervisor/canton 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

50

R Supervisor/carroll 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

8

R Supervisor/cecil 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Darlene

Barni

46.4%

425

Angela

Carrier

28.5%

261

 

Write-In

25%

229

R Supervisor/chartiers 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Anthony

Spin

98.1%

515

 

Write-In

1.9%

10

R Supervisor/chartiers 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

37

R Supervisor/cross Creek 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Harry Joe

Fischer, Jr

97.2%

70

 

Write-In

2.8%

2

R Supervisor/donegal 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

63

R Commiss At Large/e Beth 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Marta Jo

Mccombs

96.2%

76

 

Write-In

3.8%

3

R Commiss/e Beth 1w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

R Commiss/e Beth 3w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Commiss/e Beth 4w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Supervisor/e Finley 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

R Supervisor/fallow 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Joseph

Sopcak

98.3%

233

 

Write-In

1.7%

4

R Supervisor/fallow 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Joseph

Sopcak

97.1%

237

 

Write-In

2.9%

7

R Supervisor/hanover 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

30

R Supervisor/hopewell 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

R Supervisor/indpend 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

30

R Supervisor/jefferson 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

20

R Supervisor/morris 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Randy

Hamilton

34.5%

49

David

Dietrich

65.5%

93

 

Write-In

0%

0

R Supervisor/mt Pleas 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Gary

Farner

100%

238

 

Write-In

0%

0

R Supervisor/n Beth 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

11

R Supervisor/n Frank 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Mike

Quinn

97.6%

290

 

Write-In

2.4%

7

R Supervisor/n Strab 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Tony Jacob

Delost

45.1%

437

Robert F.

Balogh

54.1%

524

 

Write-In

0.7%

7

R Supervisor/nott 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

David

Resanovich

99.1%

210

 

Write-In

0.9%

2

R Supervisor/robinson 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Christopher K.

Amodeo

94.3%

82

 

Write-In

5.7%

5

R Supervisor/smith 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

R Supervisor/somerset 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

106

R Supervisor/s Frank 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Robert

Leibhart

100%

206

 

Write-In

0%

0

R Supervisor/s Strab 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Mark

Murphy

98.4%

737

 

Write-In

1.6%

12

R Supervisor/union 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Charles E.

Trax, Jr

90.5%

247

 

Write-In

9.5%

26

R Supervisor/union 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

43

R Supervisor/w Beth 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Ed

Roth

80.8%

63

 

Write-In

19.2%

15

R Supervisor/w Beth 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

32

R Supervisor/w Finley 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

David D.

Martin

55.9%

76

Mark W.

Adams

44.1%

60

 

Write-In

0%

0

R Supervisor/w Pike Run 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Joyce P.

Morich-chero

62.6%

67

 

Write-In

37.4%

40

R Mayor/beallsville 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Mayor/deemston 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

R Mayor/ellsworth 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Mayor/mcdonald 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

84

R Council/allenport 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

R Council/beallsville 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

R Council/beallsville 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

R Council/bentleyville 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

R Council/burgetts 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Annie

Hull

50%

22

James

Guiddy, Jr

43.2%

19

 

Write-In

6.8%

3

R Council/burgetts 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

12

R Council/calif 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

37

R Council/canon 1w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Council/canon 2w 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

28

R Council/canon 3w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

R Council/cville At Large 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

9

R Council/cville 1w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Council/cville 2w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Council/cville 3w 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R Council/cville 5w 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Council/charl 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

15

R Council/charl 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

R Council/claysville 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Henry

Claus

97.4%

37

 

Write-In

2.6%

1

R Council/coal Center 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Council/cokeburg 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

6

R Council/deemston 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

Joe

Clark

87%

47

 

Write-In

13%

7

R Council/deemston 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Council/donora 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

187

R Council/dunlvevy 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Matthew S.

Claybaugh

95%

19

 

Write-In

5%

1

R Council/e Wash 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

Douglas T.

Corwin, Jr

87.5%

119

 

Write-In

12.5%

17

R Council/elco 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

J J.

Cullen

79.2%

19

 

Write-In

20.8%

5

R Council/ellsworth 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Council/finleyville 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

John E.

Secrist, Jr

100%

18

 

Write-In

0%

0

R Council/houston 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jr

Hancher

48.3%

43

Walter

Nesic

50.6%

45

 

Write-In

1.1%

1

R Council/l Branch 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Council/marianna 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

R Council/marianna 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

16

R Council/midway 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Lindsay E.

Vermeulen

46.3%

31

Thomas

Moore

44.8%

30

 

Write-In

9%

6

R Council/midway 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R Mayor/monon 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Claudia J.

Williams

70%

105

 

Write-In

30%

45

R City Council/monon 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

45

R City Treasurer/monon 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

47

R Council/mcdonald 4-4

Republican

CandidatePercentVotes

Michael

Schaal

77.3%

75

 

Write-In

22.7%

22

R Council/new Eagle 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

William

Sherry

26.3%

56

George

Tirpak

22.5%

48

Saundra L.

Bobnar

35.2%

75

 

Write-In

16%

34

R Council/new Eagle 2-2

Republican

CandidatePercentVotes

Barry

Williams

39%

73

Saundra L.

Bobnar

47.1%

88

 

Write-In

13.9%

26

R Council/n Charl 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Stacey

Wolfe

55.9%

52

 

Write-In

44.1%

41

R Council At Large/peters 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Frank

Kosir, Jr

49.7%

1285

Robert J.

Lewis

49.8%

1287

 

Write-In

0.5%

13

R Council/roscoe 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Council/speers 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Council/stockdale 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Council/twilight 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Council/w Brownsville 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Richard

Black

85.3%

29

 

Write-In

14.7%

5

R Council/ W Middletown 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Mayor/wash 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Mark

Kennison

93.9%

306

 

Write-In

6.1%

20

R City Council/wash 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Joseph J.

Dethomas

51.7%

273

Dana

Hammond

44.9%

237

 

Write-In

3.4%

18

R City Treasurer/wash 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

30

R City Controller/wash 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

10

R Tax Coll/beallsville 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R Tax Coll/blaine 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Tax Coll/burgett 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Tax Coll Marianna 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Tax Coll/twilight 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Auditor/amwell 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

25

R Auditor/blaine 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/buffalo 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

R Auditor/canton 2-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

11

R Auditor/carroll 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/cecil 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

15

R Auditor/chartiers 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

R Auditor/chartiers 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

7

R Auditor/cross Creek 2-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Auditor/e Finley 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/e Finley 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/e Finley 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/fallow 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

6

R Auditor/hanover 2-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Auditor/hopewell 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

25

R Auditor/indepen 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Auditor/jefferson 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

5

R Auditor/midway 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Auditor/morris 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/mt Pleas 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R Auditor/mt Pleas 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Auditor/mt Pleas 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

0%

0

R Auditor/n Beth 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R Auditor/n Frank 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

14

R Auditor/n Frank 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

10

R Auditor/n Strab 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

19

R Auditor/nott 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Auditor/robinson 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Timothy C.

Jones

100%

81

 

Write-In

0%

0

R Auditor/smith 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

4

R Auditor/somerset 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

1

R Auditor/s Frank 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R Auditor/s Strab 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

21

R Auditor/union 2-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

10

R Auditor/w Beth 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

17

R Auditor/w Finley 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

Cindy

Mcculley

97.3%

108

 

Write-In

2.7%

3

R Auditor/w Pike Run 1-6

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

3

R School Dir/avella Ri 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

James

Gagich

43.3%

55

Emanuel A.

Paris, IV

55.1%

70

 

Write-In

1.6%

2

R School Dir/avella Rii 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Leslie R.

Thomas

95.8%

91

 

Write-In

4.2%

4

R School Dir/avella Riii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jeffery W.

Devenney

40.6%

67

 

Write-In

59.4%

98

R School Dir/bentworth 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Adam

Mcmurray

16.6%

244

John E.

Marchezak

21.4%

314

Coleen

Webeck

14.1%

207

Betty

Bellicini

15%

220

Michael W.

Manning

15.9%

233

Nancy L.

Brady

16.5%

243

 

Write-In

0.5%

8

R School Dir/beth Center Ri 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jim

Gwyer

39.6%

97

Chad M.

Novotney

33.1%

81

Bobbie Jo

Zelenick

26.5%

65

 

Write-In

0.8%

2

R School Dir/beth Center Rii 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Joseph W.

Brown

96.2%

101

 

Write-In

3.8%

4

R School Dir/beth Center Riii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Margaret

Keruskin

13%

54

Valarie

Caprini

20.5%

85

Christian

Mcdaniel

24.2%

100

Tracey L.

Gilpin

20.3%

84

Christine

Hundertmar

22%

91

 

Write-In

0%

0

R School Dir/brownsville 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Kathrine M.

Winans

6%

3

Rocky

Brashear

16%

8

Michael

Sobocinski

10%

5

Andy

Dorsey

28%

14

Cheryl L.

Terravecch

2%

1

Terry

Clark, Jr

12%

6

John B.

Harvey

10%

5

Michael L.

Rohlf

16%

8

 

Write-In

0%

0

R School Dir/burgett Ri 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Timothy K.

Burgoyne

49.6%

118

Melissa

Secco

49.6%

118

 

Write-In

0.8%

2

R School Dir/burgett Rii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Carrie

Lonick-snatch

95.8%

68

 

Write-In

4.2%

3

R School Dir/burgett Riii 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

2

R School Dir/calif Ri 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Steve

Martin, Sr

43%

40

Benjamin E.

Neil

54.8%

51

 

Write-In

2.2%

2

R School Dir/calif Rii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Maria Hurley

Zioleck

40.8%

111

Chad

Ross

44.9%

122

Darra

Tyler-owens

13.2%

36

 

Write-In

1.1%

3

R School Dir/calif Riii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

John

Bitonti

47.8%

76

Diane

Zielensky

51.6%

82

 

Write-In

0.6%

1

R School Dir/canon Mac Cbg 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Manuel

Pihakis

95.9%

233

 

Write-In

4.1%

10

R School Dir/canon Mac Cbg 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

Bernard

Price

98.5%

261

 

Write-In

1.5%

4

R School Dir/canon Mac Cecil 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Michael V.

Caporizzi

55.7%

705

Mark E.

Dopudja

43.8%

555

 

Write-In

0.5%

6

R School Dir/canon Mac N Strab 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Peter

Moniodes

43%

602

Joseph M.

Zupancic

56.6%

793

 

Write-In

0.4%

6

R School Dir/charl 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Heather

Keranko

17.3%

332

Charlie

Yakich

20.5%

394

Elaine M.

Pappasergi

20.3%

389

Adele R.

Hopkins

19.6%

376

Antonia

Pellegrini

20.4%

392

 

Write-In

1.9%

36

R School Dir/char Houston 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Christopher

Hess

15.2%

357

Michael

Kolovich

16.4%

385

Jay

Johnson

19.7%

464

Richard A.

Caumo, Jr

16.4%

385

Laurie B.

Popeck

17.7%

417

Joseph C.

Politan

14.3%

337

 

Write-In

0.3%

8

R School Dir/fort Cherry 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jodi Nation

Mckay

20.1%

317

Beverly Ann

Schwab

16.5%

260

Juliann

Sepesy

19.4%

307

Melinda Longstreth

E

19.3%

305

Louis R.

Ursitz

21.5%

340

 

Write-In

3.2%

51

R School Dir/mcguffey Ri 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Betty A.

Shingle

35.8%

177

Aaron

Vanatta

29.1%

144

David

Haines

34%

168

 

Write-In

1%

5

R School Dir/mcgufrey Rii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Kevin

Whiteman

20%

128

Jason

Kern

24%

154

Ronie Shingle

Jackso

30%

192

Scott W.

Harden

24.8%

159

 

Write-In

1.2%

8

R School Dir/mcguffey Riii 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jeffrey E.

Ross

96.1%

323

 

Write-In

3.9%

13

R School Dir/peters 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Rolf

Briegel

15.2%

1125

Ronald A.

Dunleavy

18.2%

1347

Thomas W.

Mcmurray

20%

1479

William

Merrell

11.4%

843

Minna

Allison

17.2%

1276

Jen

Grossman

17.6%

1303

 

Write-In

0.4%

32

R School Dir/ring At Large 3-4

Republican

CandidatePercentVotes

Gail

Glaneman

13.1%

405

Paul M.

Mountain

13.8%

428

William C.

Stein, Jr

14.9%

462

Jude

Urso

11.7%

363

Jason H.

Gerard

12.2%

379

Harley

Bobnar

16.6%

514

Gene

Kennedy

16.8%

522

 

Write-In

1%

30

R School Dir/ring At Large 1-2

Republican

CandidatePercentVotes

William C.

Stein, Jr

33.9%

415

Gail

Glaneman

26.4%

323

Harley

Bobnar

38.5%

471

 

Write-In

1.1%

14

R School Dir/ring Riii 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

Maureen

Ott

97.7%

471

 

Write-In

2.3%

11

R School Dir/trinity Ri 1-4

Republican

CandidatePercentVotes

 

Write-In

100%

71

R School Dir/trinity Rii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Gregory

Rudman

46.6%

240

Penny

Caleffe

51.8%

267

 

Write-In

1.6%

8

R School Dir/trinity Riii 2-4

Republican

CandidatePercentVotes

Jennifer Frazier

Mor

51.8%

584

Jim

Knapp

47.1%

531

 

Write-In

1.2%

13

R School Dir/wash 5-4

Republican

CandidatePercentVotes

Troy G.

Breese

16.3%

265

Amy Irene

Roberts

17.9%

291

Dana

Shiller

15.8%

258

Karen I.

Ruby

14.7%

239

John C.

Campbell

18.8%

306

Marsha

Pleta

16.1%

262

 

Write-In

0.4%

7

Race Statistics

No Party Specified

CandidatePercentVotes

Number Of

Precincts

0%

175
resultsbottomGrad